Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Skarbiec

Królewski gmach, zbiory obejmujące ponad 1,8 mln jednostek, w tym druki i rękopisy o nadzwyczajnej wartości dla kultury narodowej, muzea literackie, osiedlowe filie, wreszcie dziesiątki tysięcy oddanych czytelników. 195 lat temu powstała Biblioteka Raczyńskich.

KWADRATURA PŁYTY. Cień, ale przede wszystkim blaski

Ach, jak wspaniała jest tegoroczne wiosna! I nie mam na myśli uroków (kapryśnej) aury, po prostu słyszę z wielu stron mnóstwo wspaniałej muzyki. Czyje płyty? Ot, na przykład artystów wybitnych i świetnie znanych: kwintetu Alameda, tria Polski Piach, duetu Beryllium czy Macieja Rychłego i (powiedzmy: kwartetu) Released Sounds. Wszyscy tworząc nową muzykę fascynująco dialogują z tradycjami.

JA TU TYLKO CZYTAM. Między słowami

Czytelnicy w Polsce spodziewali się ponoć nie wiadomo jakich odniesień w najnowszej powieści noblisty Johna Maxwella Coetzee Polak, tymczasem - i na szczęście - dostaliśmy lekturę najwyższej próby, traktującą o tym, co dzieje się między dwojgiem ludzi, a nie o narodowych czy patriotycznych mrzonkach.

Transgresje i wyzwania

Już po raz 15. festiwal kina LGBT+ otwiera swoje podwoje. Maraton filmów poświęconych osobom nieheteronormatywnym 6 maja dotrze do Poznania i znajdzie przystań w Kinie Pałacowym.

Zawsze pamiętaj o śmierci

Memento Mori (2023) to tytuł najnowszego albumu zespołu Marduk - szwedzkich gigantów black metalu, którzy już niebawem wystąpią w Poznaniu, by zaprezentować nie tylko swój najnowszy materiał, ale również starsze, najbardziej rozpoznawalne numery, których w ciągu tych ostatnich trzech dekad grupa Morgana Håkanssona nazbierała całkiem sporo. "Bezkompromisowa maszyna do zabijania i pierwsza koncertowa liga" - jeśli chcecie przekonać się, skąd takie opinie, koniecznie wpadnijcie do Tamy!

MY NAME IS POZNAŃ. Ogólnie jest fajnie!

Pierwsza zasada to obcowanie z przyrodą - zawsze chcemy robić to jak najczęściej. Potem jest sport, a także różne inne uciechy, które też pomagają lepiej żyć. No i nie zapominajmy o jeszcze jednym - potrzeba dużo miłości - mówią Lew Winogradzki i Rat One, członkowie zespołu Rat Kru, który w maju wydaje nowy album Bloki i Smoki.

ZAPISKI Z LAMUSA. Zapasy z kulturą

Tytuł tego odcinka Zapisków z lamusa mógłby równie dobrze brzmieć Niezły cyrk, ale taki już kiedyś powstał, a powielanie jest w złym tonie. I nie zawsze się udaje. Nie zawsze sukcesem kończą się także nietypowe pomysły, jakich ponoć jeszcze nie było, a które polegają na tym, że łączy się w sposób nieprzemyślany dwa zupełnie odmienne światy. Taki sport chociażby i kulturę.

LEKTURKA. Pojutrze możemy się zgubić

Chory kotek Stanisława Jachowicza, Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carolla, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa, Kot w pustym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, Koty... Wydawnictwa Wolno z wierszami Tomasza Majerana i z rysunkami Poli Dwurnik, w końcu Spacer z kotem Sary Lundberg - jedna z najnowszych publikacji Wydawnictwa Zakamarki. Za co kochamy koty? I dlaczego od wieków są tak częstymi bohaterami książek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?

G jak grać

Diamentowa Pleśń z singlami Fala, Blueberry i Zakas ukazała się pod koniec 2020 roku. Od tego czasu milionowe zapętlenia przebojów musiały wypełniać pustkę po nowościach tego artysty. Choć raper pojawiał się koncertach w całej Polsce, występował z dobrze znanym repertuarem. Teraz jednak Guzior powraca i "rzyga na bitach z trzech lat wiadrem pełnym pomyj". Brzmi zachęcająco? W majówkowy piątek raper zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Rekonstrukcja pamięci

Fotografia to narzędzie dokumentujące, utrwalające w kadrze ludzi, miejsca i zdarzenia. Służy przekazywaniu informacji o sytuacjach faktycznie zaistniałych. Ale przecież narodziny fotograficznego medium szybko stały się pretekstem do utrwalania na kliszach momentów celowo wyreżyserowanych - nawet tych, które traktowano później jako dokument. Tego rodzaju refleksje pojawić się mogą na wystawie Królestwo Michała Bugalskiego, którą można oglądać w Galerii Fotografii pf w Zamku.

Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników - nominacje

Wystartował zupełnie nowy projekt, mający na celu docenienie najchętniej czytanych autorów i autorki. Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników jest wspólną inicjatywą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Brama w nowe dziesięciolecie

- Ten rok jest dla nas wyjątkowy - mówi Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Świętujemy dziesięciolecie Bramy Poznania, która, śmiem twierdzić, zmieniła świat wystawienniczy w mieście.

Majówka i urodziny Bramy Poznania

Brama Poznania zaprasza na Majówkę z okazji swoich 10. urodzin. W czasie przedłużonego majowego weekendu odbędzie się wiele wydarzeń specjalnych, m. in. spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty przyrodnicze, animacje dla dzieci. Pogoda obiecała że dopisze!

Względność istnienia realnego

Nieoficjalne, zdystansowane i postmodernistyczne Koło Klipsa wyraźnie zapisało się na awangardowej mapie Polski. Sztuka przestała być elitarna, a każda wystawa miała działać jako dobrze naoliwiona maszyna. Przekonać można się o tym na wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku w Muzeum Narodowym.

PROSTO Z EKRANU. Seks w Wielkim Szlemie

Chociaż seks pojawia się jedynie w rzeczywistości pozakadrowej, a turnieje wielkoszlemowe to raczej odległy cel niż tło dla ekranowych wydarzeń, to pragnienie tych dwóch rzeczy zdecydowanie napędza bohaterów najnowszego filmu Luca Guadagnina.

Fryderyk 2024 dla Łukasza Borowicza!

W niedzielę 28 kwietnia, podczas uroczystej gali, muzyczną nagrodę Fryderyk 2024 w kategorii: Album roku muzyka oratoryjna i operowa, otrzymał trzypłytowy album Łukasz Borowicz wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Bez pokazywania palcem

- Wszystko, co dzieje się w ramach Listy uchybień to tematy, które związane są z codziennością pracy w kulturze, czyli wielością zadań, jakie trzeba wykonywać; budowaniem i pogłębianiem relacji międzyludzkich; niskimi płacami - o spektaklu Lista uchybień opowiada Ewelina Banaszek, realizatorka i producentka wydarzenia.

Witajcie w pokoju elfa

Magda Szpecht to reżyserka teatralna i dziennikarka, miłośniczka internetu i technologii, a od 2022 roku także cyber elfka. Ukryta pod wizerunkiem jednej z "sukeban" (przywódczyni japońskiego, kobiecego gangu), przemierza serwery sieci TOR [skrót od "The onion router" - zapobiega rejestracji ruchu sieciowego, umożliwia korzystanie np. z darknetu, przyp. red.], kanały na Discordzie, Telegramie i Signalu w poszukiwaniu relacji wydarzeń z Ukrainy.

A teraz będzie scena szaleństwa

Wolę umierającego należy uszanować. W przypadku Zmierzchu długiego dnia jego autor -  Eugene'a Gladstone O'Neill - zastrzegł, by ten autobiograficzny tekst opublikować najwcześniej 25 lat po jego śmierci i nigdy nie wystawiać na scenie. Woli dramaturga nie uszanowano. I chociaż jest to nieco niezręczne, uznać trzeba, że z korzyścią dla całego środowiska teatralnego i samych widzów. Premiera w Teatrze Nowym w Poznaniu, którą wyreżyserował André Hübner-Ochodlo, pokazuje to dobitnie.

Odlotowa fabryka

27 kwietnia 1924 roku, w Poznaniu rozpoczęła działalność Wielkopolska Wytwórnia Samolotów "Samolot". W najlepszym okresie zatrudniała 500 pracowników i produkowała nawet 100 samolotów rocznie!

Strona 1 2 3 4