Poznański Ratusz na monecie!

Już w najbliższy piątek, czyli 6 listopada, Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetę. Na okolicznościowej pięciozłotówce znajdzie się Ratusz w Poznaniu. Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 1 200 tys. sztuk.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

Poznański Ratusz jest jedną z najwspanialszych budowli renesansowych we Wielkopolsce. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku budynek jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym elementem poznańskiej architektury. Nic dziwnego, że znalazł się on na okolicznościowej pięciozłotówce, która zostanie wydana przez NBP w serii "Odkryj Polskę".

- Ratusz jest sztandarowym przykładem renesansowej architektury. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w naszym Mieście. To wysokiej klasy zabytek, którego ostateczny kształt został nadany przez wybitnego włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro.  Ponadto obiekt jest także sporą atrakcją turystyczną. Dzieci w całej Polsce kojarzą go przecież z koziołków. Tym bardziej cieszy zatem fakt, że ikona Miasta znajdzie się na okolicznościowej pięciozłotówce wydanej przez NBP -  mówi Miejska Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska.

Uroczysta promocja monety odbędzie się 6 listopada. Okolicznościową pięciozłotówkę zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Moneta będzie ważyła 6,54 g, a jej średnica wynosić będzie 24 mm. Wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 200 tys. sztuk. Będzie można ją nabyć w oddziałach okręgowych NBP.

- Poznański Ratusz na pięciozłotowym nominale jest powodem do dumy. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście od dawna jest już wizytówką, która przyciąga nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również turystów z kraju i z zagranicy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że znajdzie on swoje godne miejsce na monecie NBP - mówi Andrzej Białas dyrektor Gabinetu Prezydenta.

Ratusz na pięciozłotówce jest prawdziwą gratką zwłaszcza dla poznańskich numizmatyków. Stolica Wielkopolski pojawiła się już na monetach kilkakrotnie. Na rewersie znalazły się m.in. rogale świętomarcińskie czy klasztor Franciszkanów. Pamiątkowe monety zostały też wydane z okazji 750-lecia lokacji Poznania czy 40. rocznicy wydarzeń poznańskiego Czerwca'56. Mennica państwowa wydała również numizmaty poświęcone Warcie Poznań.

W samym listopadzie zaplanowano jeszcze dwie inne edycje monet. 9 listopada NBP zainauguruje nową serię, zatytułowaną "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". W jej ramach wyemitowane zostaną dwie monety, które będą upamiętniały marszałka Józefa Piłsudskiego. 18 listopada do obiegu trafi natomiast srebrna moneta o nominale 10 zł upamiętniająca 50. rocznicę wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich.

DP