Bezpieczniej na Jeżycach

Strażnicy referatu Jeżyce kilkakrotnie interweniowali w sprawie zagrożeń, jakie spowodowały luźne elementy elewacji budynków mieszkalnych. We wszystkich przypadkach konieczna była pomoc Straży Pożarnej.

Usuwanie luźnego tynku z elewacji budynku przy ul. Szamarzewskiego
Usuwanie luźnego tynku z elewacji budynku przy ul. Szamarzewskiego

Z dachu budynku przy ul. Drzymały spadły oderwane elementy ławy kominiarskiej. Stare, spróchniałe belki z metalowymi zakończeniami, prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru, oderwały się i z wysokości kilkunastu metrów spadły na trawnik.

Na chodnik przy ul. Poznańskiej spadły oderwane betonowe elementy zadaszenia -  dachówki oraz gąsior rozbiły się nieznacznie uszkadzając zaparkowany samochód. W tym wypadku konieczne było zamknięcie bramy wejściowej od strony ul. Poznańskiej i kierowanie mieszkańców przejściem przez podwórza kamienic.

Z elewacji budynku przy ul. Szamarzewskiego oderwał się kawałek tynku, który spadł na chodnik tuż obok przechodzącego mężczyzny. Ten betonowy kawałek ujawnił prawdziwe zagrożenie - od ściany odstawał tynk o powierzchni ok. 1 m².

Na szczęście, w opisanych zdarzeniach, nikt nie ucierpiał. Strażnicy wszystkie te miejsca oznaczyli taśmą oraz dopilnowali, ażeby mieszkańcy nie zbliżali się do zagrożonych stref. We wszystkich przypadkach konieczna była pomoc Straży Pożarnej - strażacy, używając wysięgników, pozdejmowali luźne elementy elewacji budynków, tylko czasowo likwidując zagrożenia.

Każdorazowo strażnicy skontaktowali się z administratorami budynków, ażeby  niezwłocznie zlecili wykonanie niezbędnych prac naprawczych.