Drobne, niebezpieczne, naprawione

Niekiedy drobne, ale uciążliwe, czasami stanowiące zagrożenie a czasami tylko psujące wizerunek - takimi przymiotami można określić "mrówczą" pracę strażnika rejonowego. Jest ich 42 i każdy przypisany jest do innego samorządu pomocniczego. W toku codziennej służby patrolowej poznaje problemy poszczególnych części osiedla i stara się doprowadzić do ustania występujących uciążliwości.

Ul. 5 stycznia - uszkodzona i naprawiona pokrywa studzienki telekomunikacyjnej - grafika artykułu
Ul. 5 stycznia - uszkodzona i naprawiona pokrywa studzienki telekomunikacyjnej

Oto kilka przykładów z pracy strażników rejonowych z Jeżyc:

  • przy skrzyżowaniu ulicy Szamarzewskiego z Szamotulską zostały uszkodzone słupki oddzielające jezdnię od chodnika. Prawdopodobnie w słupki uderzył samochód powodując ich zniszczenie. Po interwencji strażnika rejonowego zamontowano nowe słupki;
  • idąc chodnikiem biegnącym wzdłuż ul. Bednarskiej, na wysokości Hospicjum Palium, piesi napotykali na nierówności - zapadnięte płytki w jednym miejscu oraz ich brak w drugim powodowały duże uciążliwości. Niektórzy tylko potykali się, ale były przypadki, że kończyło się upadkiem. Tego rodzaju "pułapki" często występują obok studzienek technicznych, zwłaszcza kilka miesięcy po wykonanych pracach remontowych wymagających demontażu chodnika. Również w tym wypadku interwencja strażnika rejonowego doprowadziła do wyrównania nawierzchni chodnika.
  • przy ul. 5 Stycznia, obok chodnika znajduje się studzienka telekomunikacyjna. Betonowa pokrywa została uszkodzona i powstała dziura groźna nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Strażnik rejonowy oznaczył niebezpieczne miejsce taśmą a o konieczności niezwłocznej naprawy  poinformował właściwą firmę telekomunikacyjną. Reakcja była natychmiastowa - pokrywa została wymieniona.

Opisane interwencje strażnicy rejonowi prowadzili sami. Jednak są sytuacje, gdy z uwagi na skalę problemu, konieczne są działania bardziej intensywne. Wtedy strażnik rejonowy przekazuje interwencję do załatwienia przez funkcjonariuszy referatu drogowego bądź interwencyjnego.