Dzień Straży Gminnej

Ślubowanie nowo przyjętych strażników i pracowników cywilnych, wyróżnienia za wzorową służbę, awanse na wyższe stanowiska i ogłoszenie wyników konkursu na najlepszego Strażnika Roku 2017 - tak poznańska straż miejska obchodziła swoje święto.

Swięto poznańskich strażników - ślubowanie nowych funkcjonariuszy
Swięto poznańskich strażników - ślubowanie nowych funkcjonariuszy

29 sierpnia przypada Dzień Straży Gminnej. Z tej okazji, w dniu wczorajszym, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, odbyła się uroczysta akademia z udziałem Zastępcy Prezydenta Miasta Pana Mariusza Wiśniewskiego. Wśród zaproszonych gości byli dyrektorzy wydziałów UMP, przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących, ale przede wszystkim strażnicy i ich rodziny.

Jako pierwsi uroczyste ślubowanie złożyła grupa 10 nowych strażników miejskich oraz czworo pracowników cywilnych. W dalszej kolejności wręczono wyróżnienia za wzorową pracę. Komendant Miejski Policji wyróżnił pracowników obsługi monitoringu miejskiego za osiągnięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz strażników za wspólne patrole z policjantami, organizację zabezpieczeń oraz inne wspólne działania realizowane na terenie poszczególnych komisariatów.

Kolejne wyróżnienia przypadły strażnikom pełniącym obowiązki w ramach ceremoniału uroczystości miejskich - listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Pana Jacka Jaśkowiaka wręczył dyr Gabinetu Prezydenta.

W dalszej części awanse na wyższe stanowiska odebrało 14 strażników. Punktem kulminacyjnym uroczystości był wybór Najlepszego Strażnika Roku 2017. Nominowanych do tej prestiżowej nagrody było 15 funkcjonariuszy. W tym roku kapituła oceniała nie tylko wyniki rocznej pracy, ale każdy z nich musiał rozwiązać skomplikowany test wiedzy teoretycznej oraz zaprezentować praktyczne umiejętności z zakresu kontaktów z mieszkańcami, posługiwania się terminologią prawną oraz sporządzania dokumentacji służbowej. Jednak najlepszy może być tylko jeden - w 2017 roku tytuł ten przypadł strażniczce Amandzie Grużewskiej z referatu Stare Miasto. Kapituła wyróżniła także Jacka Wilcząba z referatu Nowe Miasto oraz Sebastiana Rokosika z Referatu Interwencyjnego.

Dzień Straży Gminnej to nie tylko okazja do podziękowań i wyróżnień za dobrą służbę. To również okazja, ażeby podziękować za wieloletnią współpracę i pomoc w realizacji szeregu zadań na rzecz mieszkańców Miasta. Po raz pierwszy, tytułem Niezawodnego Partnera Straży Miejskiej Miasta Poznania, uhonorowano Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz Komendę Miejską Policji w Poznaniu.