Efektywne interwencje

Najważniejszym celem dla strażnika interweniującego na terenach zaśmieconych jest doprowadzenie do jak najszybszego usunięcia szpecących odpadów. Niekiedy jednak, w toku wyjaśniania  okoliczności związanych ze zdarzeniem, funkcjonariusze ujawniają całkowicie inne uchybienia.

ul. Bożydara - przed interwencją strażnika
ul. Bożydara - przed interwencją strażnika

W porzuconych odpadach można odnaleźć niemal wszystko. Od dokumentów zawierających dane osobowe szczególnie chronione prawem, aż po informacje pozwalające ujawnić nielegalny demontaż pojazdów. W pobliżu Drogi Dębińskiej strażnicy referatu Wilda ujawnili porzucone worki z  odpadami. W śmieciach odnaleźli adres, który doprowadził ich do punktu skupu złomu, nieczynnego z powodu braku decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Pozornie była to rutynowa interwencja - właściciel jak zwykle nie potrafił wytłumaczyć, w jaki sposób jego odpady znalazły się przy Drodze Dębińskiej. Śmietnisko szybko posprzątał i został ukarany wysokim mandatem. Jednak strażnicy na tym nie zakończyli sprawy. W ciągu kilku kolejnych dni udowodnili, że mężczyzna ten nadal prowadzi skup złomu, mimo braku odpowiednich zezwoleń, za co również został ukarany kolejnym mandatem.  

Osoba zgłaszająca interwencję dotyczącą zaśmieconego terenu oczekuje szybkiej reakcji, w postaci posprzątania nieczystości. Niekiedy są to sprawy skomplikowane wymagające ustalenia zarządcy zaśmieconego terenu, czy osoby odpowiedzialnej za spowodowany bałagan. Czynności te, niekiedy o wiele dni oddalają termin uprzątnięcia śmieci.

Są też i takie interwencje, w których funkcjonariuszom udaje się doprowadzić do natychmiastowej reakcji osób odpowiedzialnych i bałagan znika z dnia na dzień. Przykładem takich działań może być sprawa śmietniska, jakie powstało obok pojemników na używaną odzież przy ul. Bożydara. Strażnik rejonowy telefonicznie skontaktował się z osobą odpowiedzialną za opróżnianie pojemników, a ta natychmiast zleciła prace porządkowe. Już następnego dnia, ku zadowoleniu okolicznych mieszkańców, teren został posprzątany.