EKO - RAJD Drogami Rowerowymi Poznania

W dniu jutrzejszym rusza XI EKO - RAJD Drogami Rowerowymi Poznania z metą w Miasteczku Ruchu Drogowego w Parku Tysiąclecia. W tym roku swoje reprezentacje wystawia 20 szkół podstawowych.

Plakat XI Eko Rajdu
Plakat XI Eko Rajdu

Praktyka i teoria z zakresu jazdy rowerem po drogach, udzielenie pierwszej pomocy, czy znajomość fauny i flory terenów zielonych naszego miasta, to w największym skrócie umiejętności i wiedza, jaką będą musieli wykazać się uczestnicy jutrzejszego rajdu. Warunkiem uczestnictwa jest zdany egzamin na kartę rowerową.

Poszczególne drużyny wyruszą ok. godz. 8:00 na drogi rowerowe Poznania. Młodzież, pod czujnym okiem pedagogów, przejedzie w warunkach normalnego ruchu drogowego (nie będą wprowadzane żadne zmiany w jego organizacji) od startu w siedzibie swojej szkoły, aż do mety w Parku Tysiąclecia. Dobór trasy przejazdu planują opiekunowie poszczególnych zespołów - mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów wybierają trasę o najmniejszym natężeniu ruchu samochodów oraz z maksymalnym dostępem do oznakowanych szlaków dla rowerzystów.

Jednak przyjazd na metę nie oznacza zakończenia rajdu, a wręcz przeciwnie - po rejestracji, ok. godz. 10:00, rozpoczną się konkurencje teoretyczne i praktyczne. Każdy z uczestników będzie rozwiązywał testy z przepisów ruchu drogowego oraz wiedzy o ekologii, sprawdzana będzie sprawność rowerzystów w trakcie pokonywania toru z przeszkodami, umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz znajomość fauny i flory terenów zielonych Poznania.

Ok. godz. 13:30 planowane jest zakończenie Rajdu i ogłoszenie wyników, a następnie wręczenie atrakcyjnych nagród.

Tak naprawdę, bez względu na zajęte miejsce, wygranymi będą wszyscy uczestnicy, gdyż wzbogaceni o wiedzę i umiejętności będą bezpieczniejsi na drogach nie tylko Poznania.