Honorowe porządki nad Wartą

Strażnicy referatu północ ujawnili nielegalne wysypisko opon samochodowych.Wskazówki przekazane przez mieszkańców doprowadziły strażników do zlikwidowanego zakładu wulkanizacyjnego.

Okolice ul. Karpiej - porzucone opony
Okolice ul. Karpiej - porzucone opony

Okolice ul. Karpiej, a w szczególności tereny nadwarciańskie, często odwiedzane są przez mieszkańców spacerujących na łonie natury. Niestety zdarza się, że kontakt z przyrodą zakłócany jest wysypiskami odpadów. Stare meble, obudowy telewizorów, uszkodzone części naprawianych samochodów czy odpady zielone z przydomowych ogródków, to wszystko strażnicy znajdują na tym rozległym terenie. Niekiedy udaje się ustalić winnego, który ponosi koszty porządkowania, ale w wielu przypadkach obowiązek ten spada na zarządcę gruntu.    

Tym razem strażnicy referatu Północ ujawnili kilkadziesiąt zużytych opon porzuconych obok syfonu kanalizacyjnego Aquanetu. Ich ilość wskazywała na pochodzenie z zakładu wulkanizacyjnego. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdzili spacerujący mieszkańcy. Zakład ten był jednym z kilku działających na terenie Poznania. Sprawą porzuconych opon strażnicy zainteresowali właściciela sieci zakładów, a ten zlecił natychmiastowe uporządkowanie terenu oraz przyjął na siebie odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Tym razem, zaledwie w ciągu kilkunastu dni, udało się doprowadzić do uporządkowania śmietniska. Jednak nie zawsze tak bywa - niekiedy zagmatwane sprawy własności gruntu, czy ustalanie osób odpowiedzialnych trwa znacznie dłużej.