Interwencje Eko Patrolu - nielegalne wysypiska odpadów

Tylko w maju strażnicy Eko Patrolu ujawnili 8 wielkich nielegalnych składowisk odpadów. W większości przypadków koszty sprzątania pokryli sami sprawcy. Posypały się mandaty na łączną kwotę blisko 3 000 zł.

Dziadoszańska - wysypisko odpadów z warsztatu samochodowego
Dziadoszańska - wysypisko odpadów z warsztatu samochodowego

Dziadoszańska, Karpia, Hetmańska, Gnieźnieńska czy Dmowskiego to miejsca, w których strażnicy ujawnili wysypiska składające się z identycznych odpadów. W większości, te nielegalne składowiska, zawierały części różnych marek pojazdów. Przeszukując porzucone odpady funkcjonariusze zwrócili uwagę na powtarzające się  przedmioty z gospodarstwa domowego. To w konsekwencji pozwoliło przypisać wszystkie wysypiska temu samemu sprawcy.

Cała sprawa swój początek miała w rejonie ul. Dziadoszańskiej, na niezagospodarowanych terenach miejskich. Strażnicy Eko Patrolu natknęli się tam na spore wysypisko odpadów. W poszukiwaniu dokumentów mogących doprowadzić do sprawcy zaśmiecenia terenu funkcjonariusze bardzo skrupulatnie przejrzeli wszystkie wyrzucone tam przedmioty. I opłaciło się. Odnaleźli tylko jeden dokument z adresem i nazwą podmiotu, który wskazywał na ewentualnego sprawcę. Właściciel podmiotu przyznał się, został ukarany i zobowiązał się do uporządkowania odpadów. Jak się później okazało, była to pierwsza, ale nie ostatnia wizyta strażników w tym miejscu. Kilka dni później identyczne wysypiska odpadów strażnicy ujawnili przy ul. Karpiej, Hetmańskiej, Dmowskiego i Gnieźnieńskiej. Tam jednak nie odnaleźli żadnych dokumentów zawierających dane ewentualnego sprawcy, ale zauważyli, że wszystkie porzucone odpady zawierają te same przedmioty z gospodarstwa domowego. Jednym z takich przedmiotów były charakterystyczne naczynia jednorazowe, takie same, jakie funkcjonariusze widzieli w pomieszczeniach biurowych podczas rozmowy z właścicielem. Dodatkowym atutem okazało się nagranie z kamery przemysłowej, z okolic ul. Karpiej, do którego dotarli strażnicy rejonowi z referatu Północ. Na nagraniu widać charakterystyczny pojazd ciężarowy, którym prawdopodobnie przywieziono wszystkie odpady, a identyczny samochód strażnicy zauważyli na tereniepodmiotu który sprawdzali. Wobec takich argumentów właściciel zobowiązał się do uporządkowania wszystkich pięciu wysypisk odpadów. Został ukarany mandatami na łączną kwotę blisko 2000 zł.

Strażnicy Eko Patrolu ujawnili odpowiedzialnych za nielegalne składowanie odpadów jeszcze w dwóch innych miejscach. Przy ul. Wyszomierskiej doprowadzili do uporządkowania odpadów budowlanych, natomiast na terenach przyległych do lotniska Ławica doprowadzili do usunięcia odpadów zielonych i budowlanych. W obydwu przypadkach również sprawcy pokryli koszty porządkowania i zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 1000 zł.