Jubileuszowy X EKO - RAJD Drogami Rowerowymi Poznania

W dniu jutrzejszym rusza Jubileuszowy X EKO - RAJD Drogami Rowerowymi Poznania z metą w Miasteczku Ruchu Drogowego w Parku Tysiąclecia. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania. Nagrody, w imieniu Prezydenta Poznania, wręczy dyr Gabinetu Prezydenta Pan Andrzej Białas.

Jubileuszowy X EKO - RAJD Drogami Rowerowymi Poznania- plakat
Jubileuszowy X EKO - RAJD Drogami Rowerowymi Poznania- plakat

Praktyka i teoria z zakresu jazdy rowerem po drogach, udzielenie pierwszej pomocy, czy znajomość fauny i flory terenów zielonych naszego miasta, to w największym skrócie umiejętności i wiedza, jaką będą musieli wykazać się uczestnicy jutrzejszego rajdu.

W dniu jutrzejszym, ok. godz. 8:00, na drogi rowerowe Poznania wyruszy18 zespołów uczniów szkół podstawowych. Młodzież, pod czujnym okiem pedagogów, przejedzie w warunkach normalnego ruchu drogowego (nie będą wprowadzane żadne zmiany w jego organizacji) od startu w siedzibie SP aż do mety w Parku Tysiąclecia.  Dobór trasy przejazdu od startu do mety planują opiekunowie poszczególnych zespołów - mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów wybierają trasę o najmniejszym natężeniu ruchu samochodów oraz z maksymalnym dostępem do oznakowanych szlaków dla rowerzystów.

Jednak przyjazd na metę nie oznacza zakończenia rajdu, a wręcz przeciwnie - po rejestracji rozpoczną się konkurencje teoretyczne i praktyczne. Każdy z uczestników będzie rozwiązywał dwa testy - z przepisów ruchu drogowego oraz wiedzy o ekologii. Następnie sprawdzana będzie sprawność rowerzystów w trakcie pokonywania toru z przeszkodami oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a na zakończenie sprawdzana będzie znajomość fauny i flory parków, lasów Poznania.

Ok. godz. 13:30 planowane jest zakończenie Rajdu i ogłoszenie wyników, a następnie wręczenie atrakcyjnych nagród. Tak naprawdę, bez względu na zajęte miejsce, wygranym będą wszyscy uczestnicy, gdyż wzbogaceni o wiedzę i umiejętności będą bezpieczniejsi na drogach Poznania.

Sędzią głównym zawodów będzie asp. sztab. Maciej Bednik WRD KWP w Poznaniu.