Kierowcy pod lupą strażników

W dniu wczorajszym, w ścisłym centrum miasta, strażnicy sprawdzali jak parkują poznańscy kierowcy. W ciągu kilku godzin ujawnili 110 pojazdów zaparkowanych w miejscach zabronionych. W okolicach Starego Rynku to już 4 taka akcja. 

ul. Wielka - samochód zaparkowany na drodze objętej zakazem zatrzymywania się
ul. Wielka - samochód zaparkowany na drodze objętej zakazem zatrzymywania się

Od początku nowego roku strażnicy, w sposób cykliczny, przeprowadzają wzmożone działania ukierunkowane na ujawnianie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. W dniu wczorajszym, pod "lupą" znaleźli się kierowcy na ternie Starego Miasta. W ciągu kilku godzin funkcjonariusze ujawnili 110 pojazdów zaparkowanych w miejscach zabronionych. Najczęściej strażnicy interweniowali w strefach zamieszkania (ulice przyległe do Starego Rynku), na drogach objętych zakazem zatrzymywania się (ul. Piekary, ul. Wielka), na miejscach przeznaczonych dla autobusów turystycznych (ul. Dominikańska) oraz na skrzyżowaniach. Nie bez znaczenia jest fakt, że w zdecydowanej większości wymienione rejony objęte są Strefą Płatnego Parkowania. Kierowcy, którzy pozostawili samochód w miejscu zabronionym, w większości przypadków unikali opłat za postój w strefie. W zdecydowanej większości, bo aż w 95 przypadkach, za naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym, kierujący zostali ukarani mandatami. Natomiast 15 interwencji zakończyło się pouczeniem.

Największym walorem opisanych działań jest powtarzalność i nieuchronność kary, co w dłuższym przedziale czasu powinno doprowadzić do zwiększenia dyscypliny i kultury kierowców w zakresie parkowania pojazdów. 

Kolejne działania wzmożone zostaną przeprowadzone już na początku marca, również na terenie ulic ścisłego centrum Poznania.