Kierowcy pod lupą strażników

Wczoraj, w ścisłym centrum miasta, strażnicy sprawdzali jak parkują poznańscy kierowcy. W ciągu kilku godzin ujawnili  113 pojazdów zaparkowanych w miejscach zabronionych. W okolicach Starego Rynku to już 8 taka akcja. 

Interwencje strażników - ul. Wielka
Interwencje strażników - ul. Wielka

Od początku nowego roku strażnicy, w sposób cykliczny, przeprowadzają wzmożone działania ukierunkowane na ujawnianie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. To już kolejny raz, gdy pod "lupą" strażników znaleźli się kierowcy z terenu Starego Miasta. W ciągu kilku godzin funkcjonariusze ujawnili 113 pojazdów zaparkowanych w miejscach zabronionych. Najczęściej strażnicy interweniowali w strefach zamieszkania (ulice przyległe do Starego Rynku), na drogach objętych zakazem zatrzymywania się (ul. Piekary, ul. Wielka), na miejscach przeznaczonych dla autobusów turystycznych (ul. Stawna i al. Marcinkowskiego) oraz na wielu skrzyżowaniach. Najwięcej, bo aż 34 wykroczenia drogowe ujawnili strażnicy w rejonie ul. Półwiejskiej. Nie bez znaczenia jest fakt, że w zdecydowanej większości wymienione rejony objęte są Strefą Płatnego Parkowania. Kierowcy, którzy pozostawili swój samochód w miejscu zabronionym, w większości przypadków w ten sposób unikali opłat za postój w strefie. W zdecydowanej większości, bo aż w 100 przypadkach, za naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym, kierujący zostali ukarani mandatami. Natomiast 13 interwencji zakończyło się pouczeniem.

Największym walorem opisanych działań jest powtarzalność i nieuchronność kary, co w dłuższym przedziale czasu powinno doprowadzić do zwiększenia dyscypliny i kultury kierowców w zakresie parkowania pojazdów. 

Kolejne takie działania zostaną przeprowadzone pod koniec kwietnia, również na terenie ulic ścisłego centrum Poznania.