Na Różannej bezpieczniej

Ulice w centralnych częściach Wildy są wąskie, a zaparkowane samochody wypełniają niemal każde wolne miejsce. Zdarza się też i tak, że kierowcy poszukując nowych miejsc postojowych "naginają" przepisy zapominając jednak o bezpieczeństwie pieszych.

ul. Różana przed działaniami strażnika rejonowego
ul. Różana przed działaniami strażnika rejonowego

Przy ul. Różanej znajduje się Zespół Szkół nr 5 - podstawówka i przedszkole. Codziennie kilkaset dzieci tylko w drodze do i ze szkoły porusza się chodnikami. Najmłodsi pod opieką rodziców, a nieco starsi sami. Jednak okazuje się, że nie zawsze odbywało się to w sposób bezpieczny. Na tej wąskiej, jednokierunkowej ulicy po obydwu stronach są zaparkowane samochody. Przed samym budynkiem szkoły, po prawej stronie dopuszczone jest parkowanie skośnie do krawędzi jezdni, natomiast po lewej tylko na chodniku, i to wzdłuż krawężnika. I właśnie na tym odcinku ul. Różanej jest niebezpiecznie. Kierowcy, chcąc bardziej wykorzystać każde wolne miejsce stawiają samochody skośnie i zastawiają pieszym chodnik.   Dochodzi tam nawet do przypadków pozostawiania samochodów na samym przejściu dla pieszych, i to na łuku drogi. Wszystko to ogranicza widoczność, zarówno kierującym jak i pieszym. 

Pod koniec marca strażnik rejonowy referatu Wilda rozpoczął przywracanie prawidłowych zasad parkowania. Najpierw były rozmowy z kierowcami i ostrzeżenia pozostawiane za wycieraczką. Gdy to nie przyniosło spodziewanych efektów rozpoczęły się wezwania i mandaty. Po pierwszych interwencjach w mediach społecznościowych zawrzało, jednak z każdym dniem pojawiało się coraz więcej opinii wywarzonych, uznających interwencje strażnika za słuszne i poprawiające bezpieczeństwo dzieci. Po dwóch tygodniach, przy wyraźnym wsparciu mieszkańców, na tym odcinku ul. Różanej jest bezpieczniej.

Kolejne takie działania już wkrótce przy ul. Niedziałkowskiego.