Nagłe zdarzenie

Każdy strażnik, podczas wykonywania czynności służbowych, może uczestniczyć w zdarzeniach nagłych, wymagających od niego podejmowania nietypowych decyzji i czynności.

Radiowóz SMMP
Radiowóz SMMP

Strażnicy referatu Nowe Miasto, przejeżdżając  ul. Warszawską w kierunku Ronda Śródka, zostali zatrzymani przez kierowcę samochodu stojącego przed sygnalizacją świetlną. Mężczyzna prosił o pomoc dla innego kierowcy, który jadąc środkowym pasem ruchu zasłabł w pojeździe. Na szczęście zdołał jeszcze bezpiecznie zatrzymać samochód. Strażnicy natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy i wezwali karetkę pogotowia ratunkowego. Pomoc medyczna zjawiła się błyskawicznie. Ratownicy przenieśli mężczyznę do karetki i udzielali mu dalszej pomocy. Na środku jezdni został otwarty samochód, a w nim teczka z dokumentami oraz telefon. Po hasłem ICE znajdował się numer telefon do żony, którą poinformowano o zaistniałej sytuacji. Wszystkie rzeczy osobiste, za zgodą żony, przekazali ratownikowi medycznemu. Natomiast samochód przepakowali na pobocze, wystawili trójkąt ostrzegawczy i zamknęli go, a kluczyk również przekazali ratownikowi.

Sytuacja nagła, nietypowa, wymagająca od funkcjonariuszy podejmowania niestandardowych czynności, może wydarzyć się w każdej chwili. Najczęściej są to zdarzenia spowodowane kolizjami i wypadkami komunikacyjnymi.