Osiedle Kwiatowe pod lupą strażników

Sezon grzewczy rozpoczęty - są pierwsze zgłoszenia o paleniu śmieci, rozpoczynają się pierwsze kompleksowe kontrole na terenie osiedli mieszkalnych.

Górczyn - strażnik Eko Patrolu w trakcie interwencji spalania płyt wiórowych
Górczyn - strażnik Eko Patrolu w trakcie interwencji spalania płyt wiórowych

Wraz z nadejściem jesieni dyżurni straży miejskiej przyjmują pierwsze zgłoszenia o paleniu śmieci czy łatwopalnych odpadów. Strażnicy przeprowadzili już szereg działań interwencyjnych. Miedzy innymi, na terenie Podolan ujawnili kolejne palenisko wykonane z metalowej beczki, w którym właściciel zakładu "utylizował" plastikowe odpady. Coraz częściej strażnicy mają do czynienia ze spalaniem starych mebli. Płyty wiórowe, laminaty i inne tworzywa drzewne pokryte lakierami coraz powszechniej używane są jako opał. W większości tych interwencji mieszkańcy sądzą, że do pieca wkładają drewno i nie mają pojęcia o szkodliwości swojego czynu. Z takimi przypadkami funkcjonariusze mają do czynienia na terenie całego miasta, a w szczególności na terenie osiedli o zabudowie jednorodzinnej.

To właśnie w tych rejonach miasta strażnicy rejonowi wraz z funkcjonariuszami Eko Patrolu przeprowadzą systematyczne kontrole na terenie nieruchomości. Rozpoczynamy od osiedla Kwiatowego, a w kolejnych dniach pojawimy się w części Świerczewa i na wniosek Rady Osiedla w części Górczyna.

Kontrole w tym rejonie miasta potrwają do połowy grudnia.  

Sprawdzać będziemy nie tylko czym ogrzewane są poszczególne budynki, ale również zwrócimy uwagę na prawidłowość gromadzenia odpadów komunalnych.

Sezon grzewczy 2016 / 2017 w liczbach:

liczba interwencji ogółem - 1151, w tym

  • dotyczących instalacji grzewczych - 1109
  • dotyczących ognisk na działkach - 42

Zastosowane sankcje

  • mandaty karne - 257
  • pouczenia - 22
  • wnioski o ukaranie do Sądu - 2