Podsumowanie roku - cz.VII bezpieczeństwo publiczne

Za bezpieczeństwo obywateli odpowiada Policja, natomiast zakres zadań realizowanych przez straże miejskie został określony w ustawie o strażach gminnych (miejskich). Podstawowym zadaniem strażników jest dbanie o porządek i spokój publiczny. W pojęciu tym mieści się szeroko pojęta czystość i estetyka miasta, porządek w komunikacji, współpraca z instytucjami i organami administracji publicznej, ale także zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Do najważniejszych zadań realizowanych przez straż miejską z zakresu bezpieczeństwa publicznego należą:

  • całodobowa obserwacja obrazów rejestrowanych kamerami monitoringu miejskiego;
  • współpraca z Policją w służbie patrolowej;
  • pomoc bezdomnym;
  • transport nietrzeźwych (opisano w części VI - porządek publiczny).
Wspólny patrol Centrum - grafika artykułu
Wspólny patrol Centrum

Monitoring Wizyjny Miasta Poznania

Miejscem pracy dla obserwatorów monitoringu miejskiego są stanowiska dozoru wizyjnego zlokalizowane w poszczególnych komisariatach policji. Lokalizacja centrów dozoru wizyjnego w poszczególnych komisariatach Policji daje bezpośredni kontakt operatora z dyżurnymi, a to przekłada się na szybkość reakcji patroli i pozwala zatrzymywać sprawców czynów karalnych "na gorącym uczynku" lub bezpośrednio po zdarzeniu.  Jest to szczególnie istotne przy zdarzeniach, w których zagrożone jest zdrowie bądź życie ludzi.

Ogółem, od chwili przejęcia przez pracowników straży miejskiej całodobowej obserwacji obrazu z kamer monitoringu miejskiego w 2010 roku, obserwatorzy przekazali ponad 51 tys. zgłoszeń. Informacje te pozwoliły straży miejskiej i policji skutecznie interweniować podnosząc poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i czyniąc nasze miasto bezpieczniejszym.

W 2016 roku operatorzy przekazali ogółem 8 435 zgłoszeń wymagających podjęcia interwencji, z czego 7 054 do realizacji przez patrole straży miejskiej a 1 381 przez policję. W wyniku natychmiast podjętych interwencji policjanci zatrzymali 315 osób, sprawców przestępstw, w tym osób poszukiwanych listami gończymi.

W porównaniu do roku poprzedniego operatorzy zgłosili o 1013 interwencji więcej (z 7 422 w 2015 r. wzrost do 8 435 w 2016 r.).

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że w okresie zimy obserwatorzy wielokrotnie ratują życie osobom, które wymagają pomocy medycznej (z różnych przyczyn leżą na wolnym powietrzu), wielokrotnie nagrali moment okradania pijanych, malowania znaków graficznych przez tagerów, dewastacji infrastruktury miejskiej, okradania zaparkowanych samochodów, a także bójek i pobić. Często wykorzystywali dostęp do wszystkich 643 kamer rozmieszczonych w mieście, co umożliwiało im obserwację drogi przemieszczania się sprawców wykroczeń i przestępstw. Natomiast korzystając z kontaktu radiowego na bieżąco informowali, funkcjonariuszy policji i straży, gdzie i wobec kogo mają interweniować.

Współpraca z Policją

Współpraca ta przebiega na rozmaitych płaszczyznach - od wymiany informacji, poprzez zabezpieczenia imprez masowych, zabezpieczenia miejsc zdarzeń aż po wspólne patrolowanie ulic Poznania.  W ubiegłym roku przeprowadzono aż 401 wspólnych patroli ulic. Najwięcej, bo aż 276 odbyło się w ramach patroli Centrum pilnujących spokoju i porządku na terenie "Starego Rynku".

50 patroli wspólnych z policjantami WRD dyscyplinowało kierowców, pieszych i rowerzystów a kolejne 75 przeprowadzili strażnicy rejonowi wspólnie z dzielnicowymi poszczególnych komisariatów - najwięcej na terenie Grunwaldu bo aż 54 wspólne patrole.

Pomoc bezdomnym

Dużo czasu strażnicy poświęcają opiece nad osobami bezdomnymi, które koczują  w miejscach nieogrzewanych, biorą udział w działaniach wspólnych z pracownikami socjalnymi MOPR i Policją. W ubiegłym roku strażnicy interweniowali wobec bezdomnych  3 123 razy. Między innymi przekazywali bezdomnym pakiety energetyczne i żywnościowe. 

Działania te przyczyniły się do uratowania wielu bezdomnych od śmierci z wychłodzenia.

Zabezpieczenia miejsc zdarzeń

Niejednokrotnie strażnicy są pierwsi na miejscu katastrof ekologicznych, włamań czy pożarów. W takich sytuacjach powiadamiają właściwe służby ratunkowe,  udzielają poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej, oznaczają niebezpieczny rejon, udrażniają ruch drogowy, a także pilnują, ażeby nie zatarto ewentualnych śladów pozwalających Policji zidentyfikować sprawcę bądź określić przebieg zdarzenia. W minionym roku takich działań strażnicy podejmowali 121 razy. Najwięcej w wyniku zdarzeń drogowych i szkód wyrządzonych silnymi podmuchami wiatru.