Rójka

Strażnicy z referatu Nowe Miasto interweniowali w sprawie roju pszczół, który znajdował się w pobliżu placu zabaw na terenie os. Rusa. Owady bezpiecznie przekazano pod opiekę pszczelarzowi.

Pszczoły otaczające matkę na terenie os. Rusa - grafika artykułu
Pszczoły otaczające matkę na terenie os. Rusa

Mieszkańcy os. Rusa zaalarmowali strażników miejskich gdyż bali się o dzieci przebywające na placu zabaw. Powodem do obaw była możliwość ukąszenia przez pszczoły. Jak się okazało, od 2 dni rój pszczół "zadomowił" się na niewielkim świerku, tuż w pobliżu placu zabaw. Strażnicy oznaczyli teren taśmami i poprosili o pomoc Straż Pożarną. Strażacy owady skupione wokół matki zebrali do ula i przekazali pszczelarzowi.

Wiosna jest okresem intensywnego rojenia się niektórych owadów, swoje gniazda również budują szerszenie. W przypadku napotkania roju pszczół, gniazda szerszeni czy innych owadów, nie należy ich niepokoić. Zbliżenie do owadów, jakakolwiek próba ingerencji a nawet zapach używanych perfum może spowodować niepokój a w rezultacie atak. W takich sytuacja powinniśmy powiadomić dyżurnego straży miejskiej.

Rojenie naturalne zachodzi wtedy, gdy pszczoły i robotnice razem z matką opuszczają rodzinę pszczelą. Po wyjściu z ula najczęściej skupiają się w kłąb rojowy w miejscu nieosłoniętym i pozostają tak przez jakiś czas. Pszczoły otaczają matkę, skupiają się ciasno, trzymając się jedna drugiej. Rój, po znalezieniu przez pszczoły wywiadowczynie odpowiedniego miejsca na osiedlenie (dziupli, pustego ula itp.), przenosi się tam i robotnice rozpoczynają budowę plastrów. Wraz z pojawieniem się w nowym gnieździe czerwiu i zapasów - rój przekształca się w rodzinę pszczelą, (Wikipedia, wolna encyklopedia)

Tak w wielkim skrócie można opisać naturalne tworzenie się pszczelich rodzin.

Rój pszczeli jest w specjalny sposób traktowany w polskim prawie, ponieważ właściciel rodziny, z której rój pochodzi, może wejść w pogoni za rojem na cudzy teren, również bez zgody właściciela. Ponadto, jeżeli rój osiądzie w ulu innego pszczelarza, do trzech dni pozostaje własnością tego, z którego pasieki pochodził.