Rowerowe patrole

Wraz z nadejście wiosny do służb patrolowej powróciły rowery. Na otwarcie sezonu rowerowego strażnicy cykliści brali udział w niecodziennym szkoleniu prowadzonym przez policjantów z Holandii.

Szkolenie rowerowych patroli
Szkolenie rowerowych patroli

Na zaproszenie policjantów z poznańskiej drogówki strażnicy pełniący służbę na rowerach brali udział w dwudniowym szkoleniu doskonalącym techniki jazdy oraz interwencji na rowerach. Zajęcia na stokach Malty prowadzili instruktorzy holenderskiej Policji z Assen. Funkcjonariusze ćwiczyli jazdę w trudnych warunkach miejskich, w tym zjazd po schodach,   stromych ścieżkach, czy wąskich chodnikach. Poznawali trudną sztukę balansu ciałem przy hamowaniu przednim hamulcem, techniki schodzenia z rozpędzonego roweru i natychmiastowego interweniowania. Poznańscy funkcjonariusze uczyli się, jak wykorzystywać rower do obrony koniecznej przed napastnikiem. Holenderscy instruktorzy zwracali także uwagę na wyposażenie rowerowych patroli wpływające na ich bezpieczeństwo.

Dwudniowe szkolenie było bardzo dobrym sprawdzianem z umiejętności w poruszaniu się jednośladem, a zdobyte doświadczenie z pewnością przełoży się skuteczność interwencji oraz bezpieczeństwo funkcjonariuszy. Na wyposażeniu straży miejskiej jest 28 rowerów.