Upalne interwencje

W maju nadeszły pierwsze tegoroczne upały. Wysoka temperatura powietrza spowodowała u wielu osób poważne problemy zdrowotne. W takich sytuacjach najważniejsze jest szybkie sprowadzenie pomocy medycznej, nie ważne, czy jest to osoba chora, czy pod wpływem alkoholu, bo i tak nie da się tego stwierdzić od razu - pomoc należy się każdemu.

Stanowisko obserwatora monitoringu miejskiego
Stanowisko obserwatora monitoringu miejskiego

Niedawne interwencje strażników pokazuję, z jakimi sytuacjami można spotkać się na co dzień:

  • przy ul. Kościelnej, na przystanku autobusowym, leżał pijany młody mężczyzna. Przypadkowy przechodzień powiadomił dyżurnego straży miejskie. Strażnicy z trudem nawiązali z nim kontakt, ale przed przyjazdem pogotowia ratunkowego zdołali ustalić, że ma 13 lat i spożywał piwo. Nieletni został zabrany do szpitala, sprawę również przekazano Policji;
  • przy ul. Opawskiej, na chodniku, w pełnym słońcu leżał starszy mężczyzna. Strażników powiadomił jeden z mieszkańców. W tym przypadku okazało się, że nie alkohol, a ogólny stan zdrowia mężczyzny był powodem zasłabnięcia. Strażnicy wezwali pogotowie ratunkowe. Mężczyzna został przewieziony do szpitala;
  • pracownik straży miejskiej, w trakcie obserwacji obrazu z kamer monitoringu miejskiego w rejonie skrzyżowania ul. Głogowskiej z ul. Hetmańską zauważył mężczyznę, który przewrócił się na chodniku. Sytuacje takie zdarzają się, jednak w tym przypadku mężczyzna nie poruszał się. Operator, za pośrednictwem łącza 112, natychmiast powiadomił pogotowie ratunkowe. Już kilka minut później mężczyzna był pod opieką ratowników medycznych i został przetransportowany do szpitala.

W opisanych przypadkach wszyscy szybko otrzymali niezbędną pomoc medyczną. Reagowali nie tylko przypadkowi przechodnie, ale również obserwatorzy monitoringu miejskiego. W maju ich spostrzegawczość przyczyniła się do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej 79 osobom.  

Przed nadchodzącym okresem letnim musimy być wszyscy wyczuleni. Jak pokazują opisane przykłady, pomocy może potrzebować każdy, niezależnie od tego, czy wcześniej spożywał alkohol, czy nie.