Uszczelnianie strefy

Na ulice Poznania wróciły wspólne patrole kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania i strażników miejskich. Strefa będzie uszczelniana, wytyczone zostaną nowe miejsca postojowe.

Wspólny patrol na terenie SPP - grafika artykułu
Wspólny patrol na terenie SPP

Po kilku miesiącach przerwy ulice objęte strefą płatnego parkowania ponownie są kontrolowane przez wspólne patrole pracowników SPP i strażników miejskich. W ten sposób wykorzystane jest z jednej strony doświadczenie kontrolerów a z drugiej znajomość przepisów ruchu drogowego jaką posiadają strażnicy. Funkcjonariusze wypełniają wszystkie czynności przypisane dla danej służby - od sprawdzenia uiszczenia opłaty za postój w strefie po interwencje wobec nielegalnie parkujących. Strażnicy zwrócą także uwagę na wraki oraz czystość miejsc parkingowych.

Jednak nadrzędnym zadaniem dla wspólnych patroli jest sprawdzenie szczelności strefy i przygotowanie dla ZDM propozycji zmian w organizacji ruchu, tak ażeby ograniczyć możliwość parkowania "na dziko". 

Na terenie Poznania SPP obejmuje 9019 ogólnodostępnych miejsc postojowych oraz 268 miejsc dla osób niepełnosprawnych korzystających z karty parkingowej (dane za 2014 r.).

Miejsca te, zarówno co do sposobu parkowania oraz długości drogi przeznaczonej na parking, oznaczone są znakami drogowymi.

Szczelna strefa parkowania jest to tak oznakowany obszar, w którym pozostawienie samochodu na drodze poza miejscem wyznaczonym jest nielegalne. W takich miejscach kontroler SPP nie może naliczać opłaty za postój - interweniować może strażnik bądź policjant, gdyż kierujący popełnił wykroczenie drogowe. 

Niestety, wielu kierujących ryzykuje i najczęściej chcąc ominąć opłatę za postój, pozostawia samochód w miejscu zabronionym. Szacuje się, że w ten sposób parkuje ok. 10 % kierowców, a to z kolei przekłada się na niższe wpływy do budżetu Miasta.  

Więcej na temat SPP w Poznaniu czytaj tutaj