Zespół profilaktyki

W czwartkowe przedpołudnie, na trasach rowerowych prowadzących w kierunku Miasteczka Ruchu Drogowego w Parku Tysiąclecia pojawiło się prawie 130 rowerzystów z numerami startowymi, z 20 zespołów reprezentujących poznańskie szkoły podstawowe. To uczestnicy XI Eko - Rajdu Drogami Rowerowymi Poznania zmierzali w gwiaździstym zjeździe na metę usytuowaną w funkcjonującym od trzech lat, jedynym "profesjonalnym" w Poznaniu obiekcie służącym, nie tylko rowerzystom, w doskonaleniu umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczestnicy Rajdu mieli możliwość poznać miejskie trasy rowerowe, pozwalające dotrzeć do Parku Tysiąclecia. Ubytek sił zawodników na trasie został natychmiast zrekompensowany pysznymi drożdżówkami, którymi poczęstowano uczestników imprezy przed przystąpieniem do wykonania zadań w kilku konkurencjach, niekoniecznie wymagających wysiłku fizycznego. Zadania wymagały od zawodników wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ekologii, znajomości środowiska naszych parków i lasów, zręcznościowej jazdy rowerem oraz udzielenia pierwszej pomocy. Warto zauważyć, że zadania wywołały wiele emocji wśród zawodników, lecz wiedzę (każdy w swej konkurencji) prezentowali na wysokim poziomie.

Po konkurencjach, na łące Novotelu Poznan-Malta rozpoczął się piknik, gdzie "gwoździem programu" było ognisko i pieczenie kiełbasek. Na stoisku Zakładu Zagospodarowania Odpadów, uczestnicząc w konkursie można było zostać posiadaczem ciekawych gadżetów. Natomiast wiele emocji przyniosła rywalizacja w konkursie "kto wolniej". Do rozgrywki (w systemie pucharowym) przystąpiło 32 zawodniczek i zawodników, a zadanie polegało na najwolniejszy przejechaniu odcinka toru o ograniczonej szerokości, jednocześnie przez dwóch startujących. Błąd lub wcześniejsze ukończenie przejazdu eliminowało z dalszej gry. Finaliści wykazali się doskonałym opanowaniem roweru - co podkreślił podkomisarz Marcin Sawicki z WRD KWP, sędzia główny XI Eko-Rajdu.

Po podsumowaniu wyników okazało się, że w XI Eko - Rajdzie zwyciężył zespół Szkoły Podstawowej nr 19, zdobywając puchar Komendanta Straży Miejskiej Miasta Poznania. Na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 70 i zdobyli puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu. Trzecie miejsce zajęli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 21, zdobywając puchar Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu. Oprócz pucharów, zawodnicy wszystkich zespołów otrzymali nagrody rzeczowe.

Impreza przygotowana przez strażników Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Poznania, przy współpracy przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Zakładu Lasów Poznańskich, Automobilklubu Wielkopolski, poznańskiego WORD-u, Zakładu Zagospodarowania Odpadów, Klubu Motorowego Przemysław oraz Novotelu Poznan-Malta, była kolejną ze wspólnych inicjatyw profilaktycznych "municypalnych" i partnerów, kierowaną do najmłodszych kierujących - uczestników ruchu drogowego.

Uśmiechnięte i zadowolone buzie zawodników, zaangażowanie i doskonała ich współpraca w zespołach, dobre wyniki w konkurencjach i wiele pozytywnych ocen obserwatorów świadczą o konieczności organizacji podobnych imprez, sprzyjających stałemu podnoszeniu poziomu wiedzy i umiejętności użytkowników dróg, już od najmłodszych lat - co podkreślił Dyrektor WORD'u.

Wojciech Głuszak

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej