Wykład otwarty: "Współczesna kaligrafia chińska"

Instytut Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty wybitnej chińskiej kaligrafki Zhang Chunqin pt. "Współczesna kaligrafia chińska". Wykład odbędzie się 27 kwietnia o godz. 11:00 w Ogrodzie Botanicznym w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym (wejście przez bramę główną od strony ul. Dąbrowskiego oraz przez furtkę przy parkingu dla Zwiedzających). Wykład będzie tłumaczony na żywo z języka chińskiego na język polski.

Plakat - grafika artykułu
Współczesna kaligrafia chińska

Zhang Chunqin zajmuje stanowisko adiunkta na Wydziale Turystyki, Historii i Kultury w Jiangxi Science and Technology Normal University, gdzie prowadzi działalność badawczą i edukacyjną w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego prowincji Jiangxi, rozwoju powiązanej z nim turystyki oraz promocji sztuki chińskiej kaligrafii. Do jej ważniejszych publikacji należy m.in. artykuł "O wartości edukacyjnej zasobów turystycznych starożytnej architektury w Wuyuan", opublikowany na łamach czasopisma naukowego Laoqu Jianshe. Wyznaczoną sobie misję propagatorki regionalnych tradycji realizuje także jako członkini Stowarzyszenia Badań nad Kulturą i Turystyką Prowincji Jiangxi.

Pani Zhang jest wysoko cenioną znawczynią i artystką zajmującą się kaligrafią. O poziomie kunsztu, jaki osiągnęła w tej dziedzinie sztuki, świadczą liczne nagrody i wyróżnienia w specjalistycznych konkurach czy umieszczenie na liście "Stu najlepszych artystów kaligrafii w Chinach" (2021). Realizuje się też w kształceniu kolejnych pokoleń uzdolnionych kaligrafów - pracuje w charakterze instruktorki chińskiej kaligrafii dla zespołów ds. ochrony dziedzictwa kulturowego prowincji Jiangxi oraz krajowej egzaminatorki kompetencji kaligraficznych. Zdobyte uznanie zapewniło jej członkostwo w Stowarzyszeniu Artystów Kaligrafii Prowincji Jiangxi i Stowarzyszeniu Artystów Kaligrafii Miasta Nanchang.

Wszystkich pasjonatów Azji, a w szczególności Chin, po wykładzie otwartym zapraszamy do udziału w Dniu Kultury Chińskiej. 

W programie między innymi:

- wystawa tradycyjnej chińskiej kaligrafii autorstwa artystów z Chin,

- wykłady i prezentacje o chińskich tradycjach kulinarnych (i nie tylko) przygotowane przez wykładowców i studentów sinologii UAM,

- warsztaty kaligrafii,

- warsztaty tradycyjnych chińskich wycinanek z papieru,

- prezentacja tradycyjnych chińskich strojów hanfu,

- pokazy i warsztaty taijiquan (tai chi),

- ceremonia herbaty,

- możliwość nauki gry w chińskie szachy.