W pierwszym miesiącu nowego roku przyjęliśmy od mieszkańców 6 168 zgłoszeń. Zdecydowaną większość, bo aż 3 584 zgłoszenia (58%), stanowiły interwencje dotyczące uciążliwości, jakie powodują nieprawidłowo zaparkowane pojazdy. Jak w styczniu mieszkańcy ukierunkowali naszą pracę?

Strażnicy z zespołu profilaktyki włączyli się w realizację działań informacyjnych na temat dostosowania urządzeń grzewczych do wymogów uchwał antysmogowych oraz szkodliwości spalin powstających podczas używania kotłów bezklasowych.

Miniony tydzień to blisko 1100 interwencji przekazanych do realizacji strażnikom na terenie całego miasta. Najczęściej mieszkańcy korzystali z połączenia telefonicznego - 573 zgłoszenia, pocztą elektroniczną przekazali 314 spraw, a 191 interwencji przekazano m.in. za pomocą aplikacji lub podjęli je sami strażnicy.

Nadmierna ilość wypitego alkoholu wiąże się z pobytem w Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. W minionym roku strażnicy Referatu Interwencyjno - Drogowego aż 1452 razy byli wzywani do osób, które z powodu upojenia alkoholowego wymagały udzielenia pomocy. Prawie zawsze wzywany był zespół ratownictwa medycznego (ZRM).

1393 kamery, 9264 skuteczne interwencje i 144 zatrzymanych sprawców przestępstw, to w największym skrócie podsumowanie pracy zespołu operatorów monitoringu miejskiego w 2023 roku. Działający całodobowo system monitoringu miejskiego zdecydowanie zwiększa skuteczność działań strażników miejskich i policjantów, a praca operatorów podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców

Ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis. Wnioski można składać do końca lipca. Warto się jednak pospieszyć - zwłaszcza, że od stycznia posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczone zostanie aż 10 mln zł.