Smartfony w służbie strażnika - ratują zagubionych

Strażnicy referatu Interwencyjnego poszukiwali zagubionego mężczyznę. Miejsce jego przebywania ustalili wykorzystując darmowe aplikacje udostępniane w smartfonach.

Strażnik referatu Interwencyjnego wykorzystuje smartfona do kontroli TAXI
Strażnik referatu Interwencyjnego wykorzystuje smartfona do kontroli TAXI

Strażnicy referatu Interwencyjnego otrzymali od dyżurnego nietypowe zgłoszenie:

 - Nad Wartą, pomiędzy mostem Lecha a Katedrą, zagubił się mężczyzna. Wystraszył się stada dzikich zwierząt i uciekając schował się w zaroślach. On całkowicie stracił orientację w terenie.

Było już ciemno a teren jaki musieli strażnicy sprawdzić, był rozległy i urozmaicony zaroślami. Funkcjonariusze, oprócz latarek, na szczęście mieli numer telefonu do poszukiwanego i cały czas utrzymywali z nim kontakt. Mężczyzna faktycznie był roztrzęsiony i nie potrafił w żaden sposób określić miejsce, w którym się schował. Podczas rozmowy okazało się, że zagubiony również ma smartfona z identyczną jak strażnicy aplikacją Mapy.

Funkcja ta umożliwia nawigację poprzez zaznaczenie swojej pozycji na mapie i odczytanie współrzędnych położenia. Strażnik wytłumaczył mężczyźnie co ma zrobić, a współrzędne jego położenia zaznaczył na swojej mapie. W ten sposób na ekranie smartfona strażnik zobaczył miejsce, w którym znajduje się poszukiwany. Po blisko godzinnych poszukiwaniach dotarli do zagubionego, udzielili mu niezbędnej pomocy i odprowadzili w pobliże miejsca zamieszkania.

W 2016 roku zapoczątkowano doposażenie funkcjonariuszy straży miejskiej, między innymi w smartfony z aplikacjami do obsługi zgłoszeń, kontroli taksówek czy źle zaparkowanych pojazdów. Dodatkowo urządzenia te posiadają szereg innych aplikacji, które udostępnia producent. Obecnie wszyscy strażnicy w Poznaniu, podczas wykonywania czynności służbowych, posługują się smartfonami.