Aktualności - archiwum 2007 r.

31 grudnia 2007 r. zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem dr Andreasa Billerta z cyklu poświęconego procesom rewitalizacji, publikowanego w Kwartalniku Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady "Wokół Śródki". Dziś druga część artykułu "Rewitalizacja poznańskich kamienic - ale jak?"


7 grudnia 2007 r. o godz. 18:00 odbyło się uroczyste otwarcie mostu cybińskiego między Śródką a Ostrowem Tumskim. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji, m.in.: koncert perkusyjny, koncert orkiestry dętej, działania teatralne i happeningowe z udziałem publiczności oraz pokaz ogni sztucznych.

Projekt budowy mostu Cybińskiego między Śródką a Ostrowem Tumskim, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa, realizowany jest w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji - etap pilotażowy Śródka oraz Programu Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu.


6 grudnia 2007 r. w Antykwariacie Pokój z widokiem odbyło się spotkanie ze Swietłaną Wasilenko, autorką "Głuptaski". Spotkanie poprowadzi ł Jerzy Lech.

Swietłana Wasilenko urodziła się w Kapustin Jar (ZSRR), nieopodal radzieckiego portu kosmicznego. Studiowała w Instytucie Literatury im. Gorkiego w Moskwie. Jest autorką wielu opowiadań, powieści /m.in."Duroczka"/, scenariuszy filmowych, za które otrzymała liczne nagrody: mi.in. Nagrodę Siergieja Eisensteina i Nagrodę Nabokova. Uważana jest za jedną z najgłośniejszych dziś w świecie pisarek nowej Rosji.


21 listopada 2007 r. zakończył się jesienny cykl Śródeckich Koncertów w kościele pw. Św. Małgorzaty na Śródce. W każdą środę od 24 października do 21 listopada, odbywały się koncerty muzyki dawnej od średniowiecza do baroku, podczas których prezentowano psalmy w opracowaniu Ks. Wujka, Jana Kochanowskiego oraz Romana Brandstaettera. Koncerty organizowane były przez Radę Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady oraz Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego im. ks. Zdzisława Bernata.

Załączniki


20 listopada 2007 r. Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę nr XXVI/254/V/2007, nadającą nowemu mostowi nad rzeką Cybiną nazwę most Biskupa Jordana, pierwszego biskupa Polski.


10 listopada 2007 r. w nieużytkowanej cześci budynku Modeny na ul. Kraszewskiego 21/25 odbyła się druga edycja "Sztuki w przerwie", zatytułowana "A propos". W ramach tego można było zobaczyć nowe realizacje dziesięciu artystów: Krzysztofa Cysia Nowaka, Pawła Wociala, Alicji Swiatłoń, Sebastiana Krzywaka, Jonathana Skinnera, Moniki Pich, Macieja Kozłowskiego, Pawła Polusa, Jarka Soleckiego, Radka Włodarskiego, a także posłuchać kilku projektów związanych z niezależną sceną muzyczną. Wystąpili: Sonda, Kot, Elbis Rever, Brenda Lee Dvd, Monika Pich, Abi le Winna, Grobbing Thristle, Bartek Maik, vj set Eter oraz Anna Stukot (video).
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Środek Świata, działające w poznańskiej Centrali NGO.


25 - 28 października 2007 r. na Śródce odbyła się druga edycja międzynarodowej wystawy sztuki pt."RE:GENERACJA II". Jest to przedsięwzięcie realizowane z inicjatywy Stowarzyszenia InterCity w ramach większego projektu "Dzielnica Artystyczna", przy współpracy lokalnych partnerów działających na Śródce oraz Urzędu Miasta.

Dzielnica artystyczna to projekt promowania zapomnianych, zniszczonych dzielnic Poznania poprzez szereg działań plastycznych, multimedialnych, performatywnych, które jednocześnie promują historyczne dzielnice miasta Poznania, jak i nasze regionalne tradycje.

Podobnie, jak w poprzedniej edycji, artyści zaanektowali nietypowe dla wystawiania sztuki miejsca: zaułki, kamienice, zabytkową klatkę schodową kamienicy z początku XX w. (ul. Ostrówek 10/11). Odbyły się projekcje na kamienicach otaczających rynek.

Załączniki


10-11 października 2007 r. odbyła się w Poznaniu konferencja pt. Ustawa o rewitalizacji jako praktyczny instrument wsparcia odnowy polskich miast, zorganizowana przez Urząd Miasta Poznania oraz Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji. Celem konferencji była m.in. dyskusja nad Ustawą widzianą jako praktyczny instrument - oczekiwany przez samorządy - dla uruchomienia różnorodnych inwestycji w procesach realizacji Lokalnych Programów Rewitalizacji.


5 października 2007 r. zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem dr. Andreasa Billerta z cyklu poświęconego procesom rewitalizacji, publikowanego w Kwartalniku Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady "Wokół Śródki". Dziś odcinek II: "Rewitalizacja poznańskich kamienic - ale jak?"


30 września 2007 r. Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady zaprasza wszystkich, którym bliska jest budowa Mostu Cybińskiego na Mszę Św. w Katedrze, o godz. 12:15 w intencji budowniczych mostu.


27-30 września 2007 r. odbyły się obchody Dni Grodu Przemysła, objęte patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2007 roku przypadają rocznice 750. śmierci Przemysła I księcia wielkopolskiego i 750. urodzin Przemysła II księcia wielkopolskiego i króla Polski. Z tej okazji Urząd Miasta Poznania w ramach realizacji Programu "Trakt Królewsko - Cesarski" zorganizował Dni Grodu Przemysła. Więcej informacji na temat obchodów Dni Grodu Przemysła można znaleźć na stronie Traktu Królewsko-Cesarskiego.


5 września 2007 r. po kilku miesiącach przygotowań, przęsło mostu Św. Rocha, położone nad kanałem Ulgi ruszyło w kierunku Śródki. Po torach, ułożonych po obu stronach kanału ulgi, dziennie przęsło przesuwane było tylko o kilkadziesiąt metrów. Po dotarciu do mostu Mieszka I jest stopniowo podnoszone, tak aby w ostatni weekend września mogło zostać przeniesione przez most nad Cybiną. W związku z powyższym, od 28 września (godz. 20:00) do 1 października (godz. 5:00) Most Mieszka I będzie zamknięty dla ruchu.

Więcej informacji na temat zmiany organizacji ruchu w tym czasie można znaleźć na stronie Zarządu Dróg Miejskich oraz MPK.

Budowa Mostu Cybińskiego w Poznaniu jest współfinasnowana ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji etapu pilotażowego Śródka Miejskiego Programu Rewitalizacji.


3-7 września 2007 r. odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Urbanistyczne Charrette pt: Rewitalizacja obszarów miejskich Poznania- jak wypracować optymalny model podejścia do zagadnień rewitalizacji? Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania został zaproszony przez Zakład Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej do współpracy w przygotowaniu tych warsztatów.

Więcej informacji na temat warsztatów Charrette można znaleźć ns stronie: http://charrette.org/ 


Od 15 lipca do 2 września 2007 r. w każdą niedzielę mieszkańcy Poznania oraz turyści mogli wziąć udział w zorganizowanej, bezpłatnej wycieczce po Śródce oraz obejrzeć cykl filmów o Poznaniu w kinie Malta. Głównym celem akcji była edukacja i popularyzacja wiedzy o rewitalizacji i realizowanego Miejskiego Programu Rewitalizacji na obszarze pilotażowym Śródka, jak również zwrócenie uwagi na historyczną, zaniedbaną dzielnicę miasta leżącą na początku Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu.

Załączniki


11 lipca 2007 r. ukazało się obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Śródka" w Poznaniu. Zainteresowani mogli składać wnioski do wyżej wymienionego planu, w terminie do 2 sierpnia br. Wnioski należało składać na piśmie do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, ul. Prusa 3, 60-819 Poznań.


9 lipca 2007 r. rozpoczynamy publikację artykułów dr. Andreasa Billerta z cyklu poświęconego procesom rewitalizacji, publikowanego w Kwartalniku Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady "Wokół Śródki". Dziś odcinek I pt. " Skąd się biorą zdegradowane obszary miejskie? ".


Od 1 lipca do 30 sierpnia 2007 r. Urząd Miasta Poznania zorganizował wakacyjną akcję pt."Kolorowe miasto". W ośmiu miejscach miasta, na terenach zielonych w godzinach popołudniowych w dni powszednie (od godz. 15 do godz. 18) odbywały się warsztaty teatralne, plastyczne i sportowe dla dzieci i ich opiekunów, którzy spędzali wakacje w domu.

W ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji zajęcia odbyły się także na Śródce oraz na Łazarzu w Parku Wilsona. Wstęp na wszystkie zabawy był bezpłatny!


19 czerwca 2007 r. Miasto Poznań ogłosiło przetarg nieograniczony na wykonanie studium lokalizacyjnego parkingów autokarowych obsługujących "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu". Oferty należało składać do 3 lipca 2007.


19 czerwca 2007 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę nr XVI/128/V/2007 ws. przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Śródka", obejmującego obszar pilotażowy Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania.


16-17 czerwca 2007 r, w ramach realizowanego programu rewitalizacji, mieszkańcy Osiedla Targowego, po raz pierwszy obchodzili Europejski Dzień Sąsiadów. Obchody Dnia Sąsiadów w Poznaniu odbywały się w różnych częściach miasta od 19 maja br.

Istotą wspólnych spotkań i zabawy jest integracja, poczucie wspólnoty i solidarności. Bliższe poznanie się, rozmowa sprzyjają dobrej atmosferze, zacieśnianiu dobrych sąsiedzkich kontaktów, budowaniu lokalnej, aktywnej społeczności. 16 czerwca na boisku ZSO nr 1 przy ul. Bukowskiej 16, a 17 czerwca na placu przy kościele pw. Św. Michała Archanioła, ul. Stolarska 7 zorganizowano wiele atrakcji dla mieszkańców Osiedla.


2 czerwca 2007 r. mieszkańcy Śródki po raz drugi obchodzili Europejski Dzień Sąsiada. Specjalne atrakcje dla sąsiadów z tej okazji przygotowała Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady wraz z instytucjami, organizacjami, szkołami działającymi wspólnie na obszarze Śródki.


10 - 25 kwietnia 2007 r., w siedzibie Centrum Ekonomii Społecznej (CES) przy ul. Rynek Śródecki 3, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00 można było zapoznać się ze wstępną społeczną koncepcją zagospodarowania Śródki. Koncepcja ta, została przygotowana w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji, przez Radę Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady.

W tym czasie, było można składać własne propozycje dotyczące zagospodarowania Śródki. W siedzibie CES, wg harmonogramu, dyżurowali pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta, którzy udzielali wszelkich informacji na ten temat.

Po zapoznaniu się z zaproponowanymi rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania Śródki, odbyła się dyskusja publiczna nad przygotowaną społeczną koncepcją, 25 kwietnia br. o godz. 17:30, w świetlicy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. J. Sikorskiego przy ul. Bydgoskiej 4a w Poznaniu.

Wypracowana w taki sposób społeczna koncepcja zagospodarowania Śródki, zostanie przekazana do wydziałów Urzędu Miasta Poznania odpowiedzialnych za sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Śródka".


23-24 kwietnia 2007 r. w Gdańsku odbyła się ogólnopolska konferencja szkoleniowa "Rewitalizacja miast" zorganizowana przez firmę Abrys. Na konferencji zostały zaprezentowane m.in. dotychczasowe działania Poznania w zakresie rewitalizacji, w tym przede wszystkim powiązania działań rewitalizacyjnych z programem "Trakt Królewsko - Cesarski w Poznaniu".


25 marca 2007 r. odbyły się wybory do 5 rad osiedlowych - jednostkek pomocniczych Miasta Poznania, w tym na osiedlu Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, objętym Miejskim Programem Rewitalizacji m. Poznania. Wstępne wyniki wyborów do rady osiedla na podstawie protokołu wyborczego przedstawiają się następująco:

  • ogółem uprawnionych do głosowania: 2057;

  • w głosowaniu wzięło udział: 127;

  • frekwencja wyniosła: 6,17%.

Dla wyboru Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady utworzono 1 okręg wyborczy, w którym wybrano 15 członków rady. Ważność wyborów zatwierdzi Miejska Komisja ds. Wyborów Osiedlowych po upływie terminu wnoszenia protestów.


7-10 marca 2007 r. podczas odbywającego się w Nantes (Francja) Forum Rozwoju Gospodarczego ( Economic Development Forum ) sieci EUROCITIES, skupiającej ponad 130 dużych miast europejskich, Poznań objął przewodnictwo Grupy Roboczej ds. Rewitalizacji na lata 2007 - 2008.

Tematem przewodnim połączonych obrad Forum Rozwoju Gospodarczego i Forum Kultury EUROCITIES w Nantes była "Rola miast w rozwijaniu kreatywnej i kulturalnej gospodarki". W czasie warsztatów na temat "Wkład działań kulturalnych i gospodarki kreatywnej w rewitalizację" Poznań zaprezentował główne założenia i pierwsze zrealizowane przedsięwzięcia w ramach "Traktu Królewsko - Cesarskiego" jako programu komplementarnego do Miejskiego Programu Rewitalizacji.

Prezentacja Poznania spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem uczestników konferencji. Poznań został zaproszony do zaprezentowania tych programów w trakcie konferencji "Partnerstwo lokalne w rozwoju miast" organizowanej w Lipsku w kwietniu br. przez EUROCITIES, Związek Miast Niemieckich, Miasto Lipsk i Fundację Heinrich'a Boell'a.


26 lutego 2007 r. w siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" odbyło się II Spotkanie Partnerstw Lokalnych. Celem zebrania była analiza stanu powstających i już istniejących modeli partnerstw, w tym przedstawienie sprawozdań z działalności: Centrów Ekonomii Społecznej, budowania Partnerstw Lokalnych, Szkół Liderów Ekonomii Społecznej oraz Klubów Integracyjnych i Grup Samokształceniowych.Oprócz Partnerstw z Lwówka, Kwilcza, Piątkowa, Darzyboru i Drezdenka, swoje dotychczasowe działania zaprezentowało Partnerstwo ze Śródki.


25 stycznia 2007 r. odbyło się seminarium pt. REWITALIZACJA MIASTA, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa we współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz Stowarzyszeniem Artystycznym InterCity.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej