Aktualności - archiwum 2010 r.

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku

życzą pracownicy Oddziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.


Od 29 października 2010 r. Bank Gospodarstwa Krajowego, działający w ramach inicjatywy JESSICA jako Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) dla województwa wielkopolskiego, przyjmuje wnioski o udzielenie preferencyjnej pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA. Nabór wniosków ma charakter otwarty i ciągły. Wnioski przyjmowane będą do wyczerpania kwoty przeznaczonej na udzielanie pożyczek. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego: www.bgk.com.pl.


18 grudnia 2010 r. w sobotę, o godz. 16:00 na pl. Międzymoście mieszkańcy Chwaliszewa spotkali się na wspólnym dekorowaniu choinki. Wszystkie ozdoby zostały przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 40. Nie zabrakło także gorącego barszczu i małych słodkości rozdawanych przez chwaliszewskie anioły Fundacji SIC!. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Chwaliszewo oraz Urząd Miasta Poznania. Krótką relację z tego wydarzenia można zobaczyć na portalu informacyjnym GŁOS TV.


16 grudnia 2010 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się już ostatni "w tym semestrze" wykład w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. "O DAWNYM ŚWIĘTOWANIU BOŻEGO NARODZENIA" - o kolędach znanych i nieznanych, o "światach" z opłatków czynionych, o scenach z życia króla pewnego Herodem zwanego... jednym słowem kolędziołki czynić będzie TEATRUM FABULA RASA. UWAGA! Tym razem prosimy o przyniesienie desek kuchennych do krojenia!
Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


15 grudnia 2010 r. o godz. 17:00 przy Centrum Działań Środowiskowych "Śródka", na terenie Młodzieżowego Ośrodka Sportowego, przy ul. Gdańskiej 1 odbędzie się Spotkanie Wigilijne  na Śródce, na które zapraszają CDŚ "Śródka", Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, Fundacja Barka, MOPR Poznań oraz SP nr. 85. W programie wiele atrakcji m.in.: wspólne ubieranie choinki, występy uczniów SP nr 85, występ zespołu Poligrodzianie, występ zespołu Stormy Monday, słodki poczęstunek...

Załączniki


14 i 17 grudnia 2010 r. od godziny 16:00 do 19:00 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Środecki 3 serdecznie zapraszamy na warsztaty p.t. "Drugie życie przedmiotu", organizowane przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach projektu BIURKO SPECJALISTY.  Tym razem będą to warsztaty z wykonywania MEBLI Z TEKTURY, które poprowadzi JOANNA LORENZ. Wstęp wolny!


13 grudnia 2010 r. o godz: 16:00 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 swoje podwoje otwiera Cafe-Czytelnia.
Na gorącą kawę, herbatę, pogawędkę, poczytanie książek czy
partyjkę w SKYBRIDGE, SZANTAŻYSTĘ, CARCASSONNE i inne serdecznie
zaprasza Stowarzyszenie Wędrowni Architekci.


9 grudnia 2010 r. w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbył się kolejny wykład w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. "O TYM, JAK ŚWIATŁO TO ROBI, ŻE NAS OSZUKUJE". Opowieść "trochę żartem-trochę serio", w której było trochę magii, trochę fizyki, trochę złudzeń optycznych snuł - światłomistrz - Paweł Baranowski. Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


7 grudnia 2010 r. minął termin zgłaszania kandydatur od organizacji pozarządowych na członków Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Więcej informacji w zakładce: Zgłaszanie kandydatur od organizacji pozarządowych na członków Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.


4 grudnia 2010 r. przy ul. Ostrówek 6 otwarto pierwszą restaurację na Śródce "Vine Bridge", wprowadzającą na Śródkę idee food design oraz slam cuisine - nowego nurtu w sztuce kulinarnej zachęcającego gości do współudziału w procesie tworzenia dań.  Godziny otwarcia Vine Bridge w okresie jesienno - zimowym: poniedziałek nieczynne, wtorek- piątek 14oo -..., sobota 14.oo -..., niedziela 11.oo - 18.oo. Serdecznie zapraszamy.


Miasto Poznań otrzymało Laur Rewitalizacji 2009 w kategorii Dobra praktyka w rewitalizacji, za Miejski Program Rewitalizacji dla miasta Poznania - II edycja, przyznany przez Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji. Rozdanie dyplomów nastąpiło podczas dorocznej Konferencji Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji 27 listopada 2010 r. w Warszawie. Laur Rewitalizacji został ustanowiony jako coroczna nagroda, przyznawana przez Forum Rewitalizacji za promowanie dobrej praktyki w rewitalizacji i pożytecznych pomysłów oraz jako wyróżnianie osób, którym udało się zadziałać z korzyścią dla rozwijania rewitalizacji w polskich miastach.


1 grudnia 2010 r. o godz. 19:00 zapraszamy na ostatni już koncert Muzyki Dawnej w Kościele Św. Małgorzaty na Śródce. W tym dniu zapraszamy na koncert edukacyjny połączony z wykładem pt. "Miłosierdzie w muzyce". Wystąpi Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Gil. Organizatorem koncertów jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego - sekcja polska we współpracy z Parafią Archikatedralna w Poznaniu oraz Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady. Koncerty fianansowane są z budżetu Miasta Poznania.


30 listopada 2010 r. o godzinie 18:30 przy Rynku Śródeckim 3, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Śródecki Uniwersytet Alternatywny, pt.: O TYM, CO W URBANISTYCE MIASTA POZNANIA PISZCZY I ZGRZYTA - opowieść o czasach minionych i obecnych snuć będzie "profesor nie-tylko-fantastyczny" - architekt i urbanista - PRZEMYSŁAW BISKUPSKI.
Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


24 listopada 2010 r. o godz. 19:00 zapraszamy na kolejny koncert Muzyki Dawnej w Kościele Św. Małgorzaty na Śródce. W tym dniu zapraszamy na koncert edukacyjny połączony z wykładem pt. "Muzyka z zabytkiem". Wystąpi Chór Parafii Farnej pod dyrekcją Pawła Łuczaka. Natomiast Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Prałat Marian Lewandowski zaprezentuje najstarszy i najcenniejszy zabytek muzeum, Miecz Św. Piotra, którym wg Ewangelii w Getsemani, św. Piotr słudze arcykapłana odciął ucho. Organizatorem koncertów jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego - sekcja polska we współpracy z Parafią Archikatedralna w Poznaniu oraz Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady. Koncerty fianansowane są z budżetu Miasta Poznania.


Do 23 listopada 2010 r. można było zgłaszać kandydatów na członków Komisji Konkursowych rozpatrujących oferty konkursowe na realizację zadań publicznych (na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Więcej informacji w zakładce: Współpraca z organizacjami pozarządowymi: Zgłaszanie kandydatur na członków Komisji Konkursowych na 2011 r.


23 listopada 2010 r. o godzinie 18:30 przy Rynku Śródeckim 3, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Śródecki Uniwersytet Alternatywny, pt.: O TYM, CZY LEPIEJ WIĘCEJ ZIELONEGO NA SZARYM CZY SZAREGO NA ZIELONYM - o zieleni w mieście w kameralnym wydaniu, potrzebie i sposobach zazieleniania prywatnych tarasów, okien i balkonów opowieść snuć będzie "profesor absolunie nie-zielona-w-temacie-zieleni" - architekt krajobrazu EWA DE MEZER. Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


22 listopada 2010 r. o godz. 16:00 swoje podwoje otwiera Cafe-Czytelnia, przy ul. Rynek Śródecki 3. Na gorącą kawę, herbatę, pogawędkę, poczytanie książek czy partyjkę w SKYBRIDGE, SZANTAŻYSTĘ, CARCASSONNE i inne serdecznie zapraszamy.
Od godz. 18:30 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztat p.t. "Własność, wynajem, wspólnota - Problemy własnościowe, umowy, działanie we wspólnocie", organizowany przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach projektu "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


20 listopada 2010 r. na podwórkach przy ul. Staszica 7, 11/13 oraz 24 odsłonięto murale, stanowiące kolejny etap upiększania jeżyckich podwórek, rozpoczęty w kwietniu br. akcją "Odmień swoje podwórko". Projekt, finansowany z budżetu Miasta Poznania, został zrealizowany przez Stowarzyszenie No Women No Art, które do wykonania murali zaprosiło artystów z kolektywu PartTimeHeroesCollective. Wszystkie murale powstały we współpracy z mieszkańcami, zarządcami oraz właścicielami poszczególnych kamienic.


17 listopada 2010 r. o godz. 19:00 rozpocznie się kolejny cykl Koncertów Muzyki Dawnej w Kościele Św. Małgorzaty na Śródce. W tym dniu zapraszamy na koncert edukacyjny połączony z wykładem pt. " Farinelli - talent czy przekleństwo". Wystąpi Tomasz Raczkiewicz (kontratenor) solista Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz kameralny zespół instrumentalny. Organizatorem koncertów jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego - sekcja polska we współpracy z Parafią Archikatedralna w Poznaniu oraz Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady. Koncerty fianansowane są z budżetu Miasta Poznania.

Załączniki


16 listopada 2010 o godzinie 18:30 przy Rynku Śródeckim 3, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: Śródecki Uniwersytet Alternatywny, pt.: O BAJKACH DLA MAŁYCH I DUŻYCH, BAJANIU I JAKIE Z TEGO KORZYŚCI BYĆ MOGĄ. Opowieść na baśni opartą snuć będzie profesor NIEZTEJZIEMI, książkami od zarania i po wsze czasy zafascynowana - Krystyna Adamczak.
Dnia 15 listopada 2010 o godz: 16:00 swoje podwoje otwiera Cafe-Czytelnia. Na gorącą kawę, herbatę, pogawędkę, poczytanie książek czy partyjkę w SKYBRIDGE, SZANTAŻYSTĘ, CARCASSONNE serdecznie zapraszamy!

Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


9 listopada 2010 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym na Śródce przy Rynku Śródeckim 3, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pod hasłem: "O TYM, JAK BUDUJE SIĘ MIASTO". Opowieść o urbanistyczno-architektonicznych ciekawostkach dotyczących kreowania przestrzeni miasta snuć będzie profesor niezaprzeczalnie świetna - architekt KAROLINA SKALSKA.

Serdecznie zapraszamy! Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


8 listopada 2010 r. o godz: 16:00 serdecznie zapraszamy na gorącą kawę, herbatę, pogawędkę, poczytanie książek czy partyjkę w SKYBRIDGE do Cafe-Czytelni, organizowanej w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3.

Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


3 listopada br. w godz. 11:00-13:00 na stoisku przy Rynku Jeżyckim (skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego i Kraszewskiego), odbędzie się promocja nowego projektu o nazwie "Święt (n)e Jeżyce". W trakcie spotkania będzie można skosztować tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem, przebrać się w starodawne stroje i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

W ramach projektu odbywać się będą warsztaty robienia upominków świątecznych z masy solnej oraz biżuterii, a także warsztaty wizażu i stylizacji karnawałowej. Warsztaty odbywać się będą w poniedziałki, wtorki i czwartki w lokalu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej 3 (harmonogram warsztatów oraz informacja na temat zapisów na warsztaty znajduje się w poniższym załączniku).

Projekt realizowany jest przez Centrum Innowacji Społecznej Sic! ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Załączniki


27 października 2010 r. o godz. 16:30 Centrum Działań Środkowiskowych na Śródce, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców osiedli Ostrów Tumski - Śródka - Zawady i Komandoria-Podwale na nowy cykl spotkań historycznych pt. "Moja Śródeja", na których w ciekawy sposób CDŚ postara się przybliżyć historię Śródki.

Załączniki


26 października 2010 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym na Śródce przy Rynku Śródeckim 3, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pod hasłem: "O GRACH ULICZNYCH, ULICACH GIER, I NIE TYLKO...". Tym razem będzie o grach w przestrzeni nie tylko miejskiej, o budowaniu przestrzeni w grach przeróżnych, i nie tylko.... Moderatorem spotkania będzie: STOWARZYSZENIE WĘDROWNI ARCHITEKCI

Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu: "Punkt! dla rewitalizacji" dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


21 października 2010 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym na Śródce, przy ul. Rynek Śródecki 3, serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. "O OPOWIEŚCIACH ŻYWO ZE ŚREDNIOWIECZA ZACZERPNIĘTYCH, ŚWIĘTYCH, KRÓLACH, DIABŁACH I ANIOŁACH". A teatrum czynić będzie FABULA RASA. Będzie kawa i herbata, ale tradycyjnie przynieście swoje kubki!

Jeśli ktoś będzie chciał przyjść wcześniej zapraszamy! Od godziny 16:00 działa Cafe-Czytelnia!

Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach realizacji projektu "Punkt! dla rewitalizacji" dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania


14 października 2010 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym na Śródce, przy ul. Rynek Śródecki 3, serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. "O TAŃCACH TRADYCYJNYCH, A W SZCZEGÓLNOŚCI O KOROWODACH I W KRĘGU TAŃCZONYCH, I JAKA Z TEGO NAUKA". Opowiadać przy muzyce i wspólnych tańcach będą: profesor nietuzinkowa - Barbara Wilińska oraz Xenia Starzyńska. Jeśli ktoś będzie chciał przyjść wcześniej zapraszamy! Od godziny 16:00 działa Cafe-Czytelnia!

Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach realizacji projektu Punkt! dla rewitalizacji, dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.


8-9 października 2010 r. o godz. 19:00 na Chwaliszewie, w Starym Korycie Warty oraz na terenie Starej Gazowni rozpocznie się jednonocny festiwal miejski "Biała Noc" - the absent river, Organizatorem akcji jest Fundacja ASP w Poznaniu przy współpracy Miasta Poznania, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa.

Załączniki


7 października 2010 r. serdecznie zapraszamy do obejrzenia "galerii ulicznej" na Śródce. 25 września br. z okazji Święta Sąsiadów, na ścianie kamienicy przy ul. Śródka, na przeciw kościoła Św. Małgorzaty rozwieszono wielkoformatowe zdjęcia wykonane przez uczestników warsztatów pt. Śródka w obiektywie, realizowanych przez Fundację TRES w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie "POMOC - AKTYWIZACJA - WSPARCIE (PAW)".


5 października 2010 r.  o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym na Śródce, przy ul. Rynek Śródecki 3, odbędzie się kolejny wykład w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. "O krajobrazach, sztuce, architekturze pastelowo na białym", prowadzony przez architekta i rysownika Radosława Barka. Spotkanie pełne opowieści, dygresji i przemyśleń na temat zmian zachodzących we współczesnym świecie w skali mikro. Jeśli ktoś będzie chciał przyjść wcześniej zapraszamy! Od godziny 16:00 działa Cafe-Czytelnia! Cykl wykładów organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach realizacji projektu Punkt! dla rewitalizacji, dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.


4 października  2010 r. informujemy, że Stowarzyszenie Chwaliszewo serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych dalszym losem dzielnicy Chwaliszewo, na spotkanie z członkami Stowarzyszenia. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o lokalnych problemach i potrzebach dzielnicy oraz o jej przyszłości. Wszyscy chętni będą mieli także możliwość zapisania się do Stowarzyszenia, aby móc brać czynny udział  w tym, co dzieje się na Chwaliszewie.
Spotkanie odbędzie się o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Garbary 82 w Poznaniu.


4 października 2010 r. w punkcie konsultacyjnym na Śródce rozpocznie się kolejny cykl warsztatów pt. "Męskie Hobby", w ramach których odbędą się zajęcia z modelarstwa oraz wędkarstwa. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy, w godz. od 16:00 do 18:00, do końca października. Są jeszcze wolne miejsca. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt z Centrum Integracji Społecznej sic! pod nr tel. 61 852 16 43.

Warsztaty organizowane są w ramach realizowanego przez Fundację Sic! projektu "Podróże w czasie".


29 września 2010 r. w Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona Inicjatywie Jessica, zorganizowana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego oraz Bank Gospordarstwa Krajowego. Podczas spotkania Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały umowę operacyjną, na mocy której BGK rozpocznie obsługę inicjatywy JESSICA dla woj. wielkopolskiego.


28 września 2010 r.o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym na Śródce, przy ul. Rynek Śródecki 3, odbędzie się spotkanie z podróżniczką Anną Grebieniow pt. "O tym, jak wyjść z domu i rozpocząć zwiedzać świat". Będzie to już drugie spotkanie w ramach działalności Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego, organizowanego przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci przy współudziale i dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania, w ramach projektu "Punkt! dla rewitalizacji". Serdecznie zapraszamy.


25 września 2010 r., w sobotę już po raz piąty mieszkańcy Śródki będą obchodzili Europejskie Święto Sąsiadów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 na boisku szkolnym przy ul. Bydgoskiej 4. Specjalne atrakcje dla mieszkańców oraz gości przygotowała Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, Zespół Szkół Specjalnych nr 105 oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących. W programie m.in.: spacer po Śródce z przewodnikiem, zabawy sportowe i artystyczne, wystawy prac, pomiar wagi i ciśnienia, wypieki cukiernicze, pajda chleba ze smalcem, etc. Ponadto Fundacja SIC! zaprasza na Targ Śródecki, na którym zostaną wystawione prace mieszkańców wykonane podczas warsztatów organizowanych na Śródce w ramach projektu "Podróże w czasie".


25 września 2010 r. o godz. 11:00 na Śródce rozpocznie się I Poznański Bieg Kelnerów, organizowany przez Dark Restaurant Vine Bridge, podczas którego odbędzie się kilka konkurencji biegowych. Jak zapewniają organizatorzy, planowane na Śródce wydarzenie z założenia ma charakter bardziej rekreacyjny niż sportowy. Chodzi głównie o integrowanie środowiska gastronomicznego oraz samych poznaniaków. Dla uczestników i kibiców organizatorzy przygotowali specjalny poczęstunek, m.in. grochówkę z kotła oraz pieczeń śródecką. Więcej informacji na stronie: http://biegkelnerow.pl/


20 września 2010 r. w punkcie konsultacyjnym na Śródce rozpoczął się kolejny cykl warsztatów pt. "papierowe wikliniarstwo", organizowany w ramach realizowanego przez FUndację Sic! projektu "Podróże w czasie". Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy, w godz. od 16:00 do 18:00, do końca września. Serdecznie zapraszamy!


14 września 2010 r. w punkcie konsultacyjnym na Śródce odbyło się spotkanie z p. Jackiem Hałasem pt. "O tym dla kogo muzyka jest życiem a życie muzyką - muzyczne impresje na temat kultury tradycyjnej" inaugurujące działalność Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego. Cykl wykładów Śródeckiego Uniwersytetu Alternetywnego organizowany jest w ramach projektu "Punkt! dla rewitalizacji" realizowanego przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci przy współudziale i dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania.


25 sierpnia 2010 r. informujemy, iż Urząd Miasta Poznania przystąpił do sporządzenia Miejskiego Programu Rewitalizacji - trzecia edycja (MPR) w nawiązaniu do poprzedniej, drugiej edycji i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, Priorytet IV "Rewitalizacja obszarów problemowych", działanie 4.1 "Rewitalizacja obszarów miejskich" i działanie 4.2 "Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych i powojskowych" (WRPO).

Szczegółowe informacje dotyczące aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji znajdą Państwo na stronie internetowej Miasta Poznania pod adresem: www.poznan.pl/rewitalizacja w zakładce "Aktualizacja MPR 2010".


24 sierpnia 2010 r. wraz z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady zapraszamy do lektury kolejnego numeru (2/2010) kwartalnika Rady "Wokół Śródki".


2 sierpnia 2010 r. na Śródce w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 rozpoczęły się warsztaty florystyczne. Zajęcia odbywają się przez cały sierpień, w poniedziałki i środy od godz. 16:00 do 18:00 w ramach projektu dedykowanego mieszkańcom Śródki pt. "Podróże w czasie", realizowanego przez Centrum Innowacji Społecznej sic! przy współudziale Urzędu Miasta Poznania. Serdecznie zapraszamy! Więcej szczegółowych informacji nt. warsztatów i projektu można znaleźć w zakładce Obszar pilotażowy Śródka.


29 lipca 2010 r. na dziedzińcu kamienicy przy ul. Staszica 11/13 odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Poznania Pana Ryszarda Grobelnego z mieszkańcami Jeżyc, biorących udział w akcji Odmień swoje podwórko. Mieszkańcy każdej z kamienic mieli możliwość zaprezentowania Prezydentowi zmian jakie zaszły na ich podwórku oraz porozmawiać o najważniejszych dla nich sprawach. Więcej informacji o akcji Odmień swoje podwórko można znaleźć na naszej stronie w zakładce Działania kulturalne i edukacyjne...


9 lipca 2010 r. u zbiegu ul. Ewangelickiej i Mostowej, w Starym Korycie Warty odsłonięto rzeźbę "700 dni do EURO" autorstwa Macieja Kuraka. Tym wydarzeniem Miasto Poznań zainaugurowało międzynarodowy konkurs "Poznań Galeria Euro" dla studentów szkół artystycznych na projekt i realizację form przestrzennych, w ramach przygotowań Poznania do organizacji turnieju finałowego UEFA EURO 2012™.


7 lipca 2010 r. Centrum Działań Środowiskowych "Śródka", działające przy ul. Gdańskiej 1 (teren MOS) zaprasza wszystkich mieszkańców Osiedli: Ostrów Tumski - Śródka - Zawady i Komandoria - Podwale do korzystania z przygotowanych porad prawno-obywatelskich i psychologicznych, a także licznych warsztatów i zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczegółowe informacje nt. wszystkich zajęć można znaleźć na naszej stronie w zakładce Obszar pilotażowy Śródka/Centrum Działań Śródkowiskowych "Śródka". Serdecznie zapraszamy!


5 lipca 2010 r. na Śródce w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 rozpoczęły się warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą "decoupage". Zajęcia odbywają się przez cały lipiec, w poniedziałki i środy od godz. 16:00 do 18:00 w ramach projektu dedykowanego mieszkańcom Śródki pt. "Podróże w czasie", realizowanego przez Centrum Innowacji Społecznej sic! przy współudziale Urzędu Miasta Poznania. Są jeszcze wolne miejsca, zapisy na warsztaty przyjmowane są w Centrum Innowacji Społecznej, tel. 61 852 16 43. Serdecznie zapraszamy! Więcej szczegółowych informacji nt. warsztatów i projektu można znaleźć w zakładce Obszar pilotażowy Śródka.


1 lipca 2010 r. w pomieszczeniach KontenerArt rozpoczęły się praktyki studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej pod hasłem "EKO-REWITALIZACJE", które potrwają do 16 lipca br. Ideą warsztatów jest budowanie przez uczestników małych form architektonicznych, a także szukanie nowych rozwiązań dla zdegradowanych i wymagających rewitalizacji terenów Starego Koryta Warty oraz Szelągu. Praktyki organizowane są we współpracy Politechniki Poznańskiej, KontenerArt, All For Planet oraz Urzędu Miasta Poznania, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji.


1 lipca 2010 r. Fundacja All For Planet ogłosiła oficjalne wyniki głosowania na podwórko, które powinno zostać odmienione, w ramach ogólnopolskiej akcji "Zielone podwórka". Poznań z wynikiem 23,85% głosów zajął trzecie miejsce i tym samym podwórko przy ul. Małeckiego 23 na Łazarzu zostanie urządzone i odmienione! Wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękujemy, a mieszkańcom kamienicy przy ul. Małeckiego 23 gratulujemy.


24 czerwca 2010 r. o godz. 17:30 na podwórku przy ul. Staszica 8 odbyło się sąsiedzkie spotkanie mieszkańców Jeżyc. Przy kawie i ciastku można było podzielić się swoimi doświadczeniami oraz porozmawiać o dalszych działaniach na rzecz upiększania jeżyckich podwórek.

Załączniki


24 czerwca 2010 r. w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, będąca efektem współpracy Politechniki Poznańskiej z Urzędem Miasta Poznania, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji. W wyniku tej współpracy grupa studentów Wydziału Architektury przez okres dwu tygodniowych praktyk zajmowała się tematem reklamy w mieście na obszarze dzielnicy Jeżyce. Prace powstały w Zakładzie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego pod opieką dr inż. arch. Dominiki Pazder.


23 czerwca 2010 r. o godz. 10:00 na podwórku przy ul. Małeckiego 23 na Łazarzu, odbyło się spotkanie z mieszkańcami kamienicy połączone z wizją lokalną, na które przybył m.in. zastępca Prezydenta Miasta Poznania p. Tomasz J. Kayser. Podwórko przy ul. Małeckiego 23 bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej "Zielone podwórka", organizowanej przez Fundację All For Planet. Trzy z pięciu już wybranych podwórek będą urządzone i odmienione przez fundację. Akcja ta jest podobna do tej, którą zorganizowaliśmy w kwietniu i maju br. na Jeżycach i jest godna poparcia.


13 czerwca 2010 r. od godz. 15:30 do 20:00 w Starym Korycie Warty, przy KontenerART odbyło się pierwsze Święto Sąsiadów na Chwaliszewie. Organizatorzy: Stowarzyszenie Chwaliszewo, KontenerART oraz Urząd Miasta Poznania przygotowali wiele ciekawych atrakcji zakończonych wieczornym plenerowym seansem filmowym. Krótką realcję z obchodów Święta Sąsiadów można znaleźć na naszej stronie, w zakładce Działania kulturalne i edukacyjne...


29 maja 2010 r. w sobotni poranek mieszkańcy ul. Staszica "wspólnie ożywiali Poznań" sadząc na swoich podwórkach zieleń. Akcja ta była kontynuacją "Zielonych warsztatów" poświęconych zazielenianiu jeżyckich podwórek, które odbyły się 23 i 24 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 36 w Poznaniu.


25 maja 2010 r. na Śródce odbyła się akcja promująca rozpoczęcie nowego projektu dedykowanego mieszkańcom Śródki pt. "Podróże w czasie", realizowanego przez Centrum Innowacji Społecznej sic! przy współudziale Urzędu Miasta Poznania. W czasie trwania akcji promocyjnej mieszkańcy mieli okazję "przenieść się w czasie" za pomocą profesjonalnej stylizacji na dawnych mieszkańców Śródki. Podczas spotkania pracownicy CIS sic! oraz wolontariusze promowali projekt, rozdając ulotki oraz zachęcając do wzięcia udziału w warsztatowej części projektu.

Na pierwsze warsztaty zapraszamy wszystkich mieszkańców Śródki już 7 czerwca br! Więcej szczegółowych informacji nt. warsztatów i projektu można znaleźć w zakładce Obszar pilotażowy Śródka.


24 i 25 maja 2010 r. w pomieszczeniach KontenerArt w Starym Korycie Warty w Poznaniu, od godz. 9:00 do 16:00 odbyła się gra strategiczna dotycząca rewitalizacji Starego Koryta Warty, realizowana w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania. Organizatorami gry byli: Stowarzyszenie Chwaliszewo, KontenerArt, British Council oraz Miasto Poznań.

Przedmiotem gry było znalezienie takich pomysłów na zagospodarowanie i ożywienie Starego Koryta Warty, aby stało się atrakcyjnym miejscem przy Trakcie Królewsko-Cesarskim, łączącym Stary Rynek z Ostrowem Tumskim. Miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków i turystów, miejscem działań kulturalnych.


21 maja 2010 r. o godz. 22:00 na Śródce rozpocznie się wieloelementowe widowisko multimedialne "Drugie Miasto", wpisujące się w przestrzeń architektoniczną i duchową Śródki. W przedsięwzięciu tym wezmą udział artyści Teatru Ósmego Dnia, Teatru Biuro Podróży, grupy Movements Factory, Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego "Środek Świata" oraz Stowarzyszenia Starter z projektem Dominika Lejmana. Każdy zespół przygotuje własne widowisko, które stanowić będzie integralną część projektu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.drugiemiasto.pl


Od 4 maja 2010 r. obowiązuje zakaz parkowania samochodów w południowej części Starego Koryta Warty. Związane jest to z planowanym postawieniem przez Miasto Poznań tymczasowego Pawilonu Nowej Gazowni. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółową informacją na ten temat oraz ulotką informacyjną, które zamieszczamy poniżej.

Załączniki


28 kwietnia 2010 r. na moście Biskupa Jordana odbyło się kolejne przedstawienie plenerowe pt. Salon Muzyczny - Chopin na Śródce. Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina niecodzienny spektakl łączący muzykę Fryderyka Chopina z tańcem, poezją i projekcjami filmowymi stał się platformą spotkania romantycznej, XIX-wiecznej muzyki ze współczesnością. Jest to już kolejny spektakl, po Szymanowskim na Śródce (2008) oraz Haendlu na Śródce (2009), realizowany w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania.


23 i 24  kwietnia 2010 r. w Szkole Podstawowej nr 36 w Poznaniu odbyły się "Zielone warsztaty" dla mieszkańców Jeżyc, poświęcone zazielenianiu podwórek.


23 i 24 kwietnia 2010 r. w Szkole Podstawowej Nr 36 przy ul. Słowackiego 54/56 na Jeżycach, w ramach realizacji  Miejskiego Programu Rewitalizacji, odbyły się "Zielone warsztaty", dotyczące zazieleniania podwórek kamienic w dzielnicy Jeżyce. Organizatorami warsztatów byli: Urząd Miasta Poznania oraz British Council przy współpracy ze Stowarzyszeniem Piękne Jeżyce, Radą Osiedla Jeżyce, Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu.


21 kwietnia 2010 r. o godz. 18:45 w kościele św. Małgorzaty na Śródce odbył się koncert kwartetu śródeckich muzyków, w ramach wiosennego cyklu Śródeckich Koncertów Muzyki Dawnej. Koncert połączony był ze zwiedzaniem kościoła św. Małgorzaty. O historii, architekturze i wyposażeniu opowiedziały Zofia Kurzawa i Bolesława Krzyślak, autorki monografii kościoła opublikowanej niedawno nakładem Wydawnictwa Miejskiego.


30 marca 2010 r. wraz z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku numeru (1/2010) kwartalnika Rady"Wokół Śródki".


17 marca 2010 r. o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej Nr 36 przy ul. Słowackiego 54/56 na Jeżycach odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Piękne Jeżyce, Rady Osiedla Jeżyce, Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 36 i Gimnazjum Nr 61 oraz Oddziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania. Było to kolejne spotkanie w ramach zawiązanej platformy współpracy różnych jednostek i organizacji działających na rzecz odnowy Jeżyc. Jednym z podjętych tematów była organizacja warsztatów dotyczących zazieleniania podwórek i przedogródków w dzielnicy Jeżyce, które odbędą się 16 i 17 kwietnia 2010 r. w Szkole Podstawowej Nr 36.


16 marca 2010 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę nr LXIX/952/V/2010 ws. przyjęcia Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Obszarów Poprzemysłowych i Powojskowych miasta Poznania.


26 i 27 lutego 2010 r. w Szkole Podstawowej nr 40, przy ul. Garbary 82 odbyły się Warsztaty Światła, których tematem było zaprojektowanie iluminacji świątecznych na ulicy Chwaliszewo oraz na ulicy Staszica na Jeżycach. Udział w warsztatach był bezpłatny. Kulminacyjnym momentem warsztatów było wypuszczenie przez uczestników 50 latających lampionów na Starym Rynku. Warsztaty organizowane były dla mieszkańców Chwaliszewa oraz Jeżyc przez Stowarzyszenie "Chwaliszewo", Stowarzyszenie "Piękne Jeżyce", Zarząd Dróg Miejskich oraz Urząd Miasta Poznania, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji.


23 lutego 2010 r. Prezydent Miasta Poznania ogłosił otwarty konkurs na realizację zadań Miasta Poznania w obszarze "Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych", organizowany w ramach Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2010 r.

Oferty należało składać (pocztą lub osobiście) w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Poznania - pokój 25, plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań, do dnia 24.03.2010 roku godz. 15.30, w przypadku ofert przesłanych drogą pocztową decydowała data stempla pocztowego.


22 lutego 2010 r.  w związku z ogłoszonym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego konkursem na działanie 4.2 "Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych i  powojskowych" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, udostępniono do 5 marca br. do publicznego wglądu projekt Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Obszarów Poprzemysłowych i Powojskowych Miasta Poznania.


17 lutego 2010 r. o godz. 11:00, w lokalu na parterze budynku Czartoria Apartamenty przy ul. Czartoria 1,  odbyła się wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Wystawa jest efektem współpracy Politechniki Poznańskiej z Urzędem Miasta Poznania, w wyniku której studenci trzeciego roku Wydziału Architektury przez okres semestru zimowego zajmowali się dwoma tematami: projektu urbanistycznego Chwaliszewa oraz aranżacją zieleni w starym korycie Warty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie w zakładce Konferencje, spotkania.


29 stycznia 2010 r. Miasto Poznań zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, które ma stać się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i regionu. Konkurs ma międzynarodowy charakter i skierowany jest do specjalistów w dziedzinie projektowania nowoczesnych ekspozycji. Zgłoszenia do udziału w konkursie były przyjmowane do 19 lutego, natomiast na przygotowanie pracy konkursowej uczestnicy zakwalifikowani do udziału w konkursie będą mieli czas do 7 maja br.


19 i 26 stycznia 2010 r. w ramach akcji Ferie na Trakcie Królewsko-Cesarskim, odbyła się gra miejska pt. "Bractwo Odkrywców", przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych ruszających po przygodę z rodzicami lub starszymi opiekunami. Natomiast 21 i 28 stycznia 2010 r. odbyła się gra "Traktem Królów i Cesarzy" organizowana dla uczniów szkół gimnazjalnych.

Na obie gry zaprosiło Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT", pomysłodawca akcji Ferie na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gramiejska.pl

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej